Przejdź do treści
Accessibility mode
A A A
CONTACT
Adress Address:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Contact:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Contact for journalists:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Contact for incentives:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
EN
PL EN
PL
PL EN

Films from A to Z

A frame from the film "Life Must Go On!"

Life Must Go On!
(Żyć nie umierać)

Bartek is a former actor. One day God and the oncologist give him a wake-up call: he has three months left to live. Bartek attempts to get his life in order and not leave any garbage behind. He tries to fix all his past errors. There’s not much time to set his life straight, but it might just work.
directed by Maciej Migas written by Cezary Harasimowicz director of photography Radosław Ładczuk production design by Jagna Janicka costume design by Dominika Gebel sound by Wojciech Ślusarz, Sebastian Kordasz, Bartłomiej Bogacki music by Tomasz Wiracki edited by Maciej Pawliński make up by Maria Stosio, Katarzyna Foltyńska artistic supervision by Maciej Pieprzyca production manager Paweł Jadczak producers Maciej Szwarc, Marcin Ksobiech, Paweł Jadczak produced by Instytucja Filmowa Film-Art co-produced by Dogoda Media co-financed by The Polish Film Institute distributed by Kino Świat
cast Tomasz Kot (Bartosz Kolano), Janusz Chabior (Żuk), Jacek Braciak (tv chairman), Ireneusz Czop (Romek), Adam Woronowicz (priest), Andrzej Konopka (doctor Waldek), Paulina Gałązka (Monika), Marta Malikowska (Ewka), Magdalena Walach (Małgośka), Robert Wabich (Zbychu), Michalina Olszańska (Ańdźka), Agnieszka Wosińska (Basia), Jacek Beler (Kapeć), Jakub Wieczorek (Boss), Iwona Wszołkówna (Szarlota), Ewa Gawryluk (Lucy), Zdzisław Wardejn (patient Wesołek), Marek Frąckowiak (Bartek's father), Olaf Deriglasoff (barman), Wojciech Dąbrowski (theatre director), Dawid Szomlo (Isztvan), Klaudia Waszak (Kaśka), Małgorzata Sadowska (teacher), Marcin Trzęsowski (solicitor)
colour, 100'

Poland 2015

 

Bartek is a former actor. One day God and the oncologist give him a wake-up call: he has three months left to live. Bartek attempts to get his life in order and not leave any garbage behind. He tries to fix all his past errors. There’s not much time to set his life straight, but it might just work.

Partner sites:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie