11. edycja festiwalu "Integracja Ty i Ja"

W dniach 2-6 września 2014 w Koszalinie odbędzie się 11. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Cel festiwalu – integracja

Głównym celem festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Impreza jest prezentacją filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

Konkurs filmowy

W tym roku o statuetkę Motyla powalczą m.in. filmy z Włoch, Francji, Holandii, Estonii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Armenii, Australii, Argentyny i Iranu. Do konkursu zakwalifikowały się również filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: nagrodzony ostatnio na festiwalu w Moskwie dokument Jana P. Matuszyńskiego „Deep Love” oraz zdobywca wielu nagród w kraju i za granicą, film Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”.

Wystawa, happening, spektakl i film na rozpoczęcie festiwalu

Festiwal rozpocznie się 2 września o godzinie 17 w miasteczku festiwalowym w budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, Plac Polonii 1. Wydarzenie zainauguruje wystawa „Retroakcja-Kreacja” przygotowana przez Fundację Fabryka UTU Toruń. Pałac Młodzieży przygotował instalację parateatralną „Mały Książę” na podstawie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Kolejnymi imprezami otwierającymi 11. edycję festiwalu „Integracja Ty i Ja” są spektakl „Siewcy” Teatru Recepta z centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz koncert laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie Dariusza Buczka. Po oficjalnym otwarciu organizatorzy zapraszają na pokaz pierwszego filmu konkursowego „Salvo. Ocalony”, w reżyserii Antonio Piazzy i Fabio Grassadonii.

Wykłady i pokazy filmów z audiodeskrypcją

„Lekcje z teorii filmu” to propozycja wykładów i spotkań przygotowana przez organizatorów. W tym roku tematem prelekcji jest podróż w kulturze i filmie oraz znaczenie i funkcje podróży, w jakie udają się niepełnosprawni bohaterowie wybranych obrazów filmowych. 6 września w ramach specjalnego pokazu „Magia kina, magia techniki” organizatorzy zapraszają na film „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore, który pokazany zostanie w wersji z audiodeskrypcją.

Repliki festiwalu

Tradycyjnie wybrane filmy pokazywane w ramach festiwalu, będą prezentowane równolegle w kinach studyjnych w największych polskich miastach, w ponad 25 miejscowościach w ramach Małych Festiwali.

 

Więcej informacji: www.integracjatyija.pl

 

Na podstawie informacji prasowej

11.08.2014