Aktualności

Spotkania koprodukcyjne Polska x Japonia x Tajwan na Marché du Film 2024

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłasza nabór na spotkania koprodukcyjne z udziałem przedstawicieli branży filmowej z Japonii oraz Tajwanu organizowane przez VIPO (Visual Industry Promotion Organization) w czasie tegorocznych targów Marché du Film towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Spotkania koprodukcyjne mają na celu umożliwienie producentom nawiązania kontaktów z przedstawicielami zagranicznej branży filmowej, prezentacji własnych projektów oraz znalezienia potencjalnych koproducentów.
26.04.2024

Nabór zgłoszeń na FREEDOM Film Festival

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursów filmów krótkometrażowych 3. edycji FREEDOM Film Festival. Organizatorzy czekają na polskie i zagraniczne produkcje poruszające tematykę wolności do 30 kwietnia 2024 roku. Festiwal jest dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. FREEDOM Film Festival stawia pierwsze kroki jako samodzielne wydarzenie. Po dwóch latach bycia częścią programu Kameralnego Lata, festiwal wystartuje jako niezależne wydarzenie 10 lipca 2024 roku w Radomiu. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie młodego, autentycznego kina wolnościowego lokalnej publiczności oraz zaproszenie obiecujących twórców z różnych części świata do dyskusji, debat, wspólnego doświadczania emocji filmowych i doskonalenia swoich umiejętności.
23.04.2024

Polish Days 2024 – nabór otwarty

Trwa nabór do tegorocznej edycji Polish Days – wydarzenia skierowanego do przedstawicielek i przedstawicieli branży filmowej, którego celem jest promocja polskiej kinematografii za granicą. Nadchodząca edycja odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-23 lipca, w trakcie 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. Współorganizatorem Polish Days jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polish Days są najważniejszym wydarzeniem branżowym podczas MFF mBank Nowe Horyzonty, w ramach którego przedstawiciele branży filmowej z całego świata na zamkniętych pokazach poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji: oglądają gotowe filmy i fragmenty filmów w fazie postprodukcji oraz uczestniczą w prezentacjach projektów w developmencie. To znakomita możliwość dla producentów i twórców polskich filmów na promocję ich projektów, zaplanowanie strategii festiwalowej czy znalezienie zagranicznych partnerów (agentów sprzedaży, koproducentów, dystrybutorów). Co roku w wydarzeniu uczestniczy ok. 200 gości, pośród których obecni są również selekcjonerzy festiwali filmowych m.in. z: Cannes, Berlina, Wenecji, Karlowych Warów, Rotterdamu, Sundance, Toronto, Busan, Tribeci, SXSW, Hamburga, Göteborga, Hong Kongu, Cottbus, Tallina, Stambułu, Monachium, Seattle, Sztokholmu czy Transylwanii.
19.04.2024

Zgłoszenia do katalogu Poles in Cannes 2024

Do 6 maja można przesyłać zgłoszenia do nowej edycji cyfrowego katalogu Poles in Cannes. Ma on na celu promocję polskich uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i towarzyszących mu targów Marché du Film 2024. Katalog jest przygotowywany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zachęcamy do zgłoszeń producentów oraz przedstawicieli branży filmowej, podróżujących do Cannes. Formularz prosimy wypełniać w języku angielskim, z opisem prowadzonej działalności, bieżących projektów oraz celów do osiągnięcia na targach (np. znalezienie partnerów, reklama oferowanych usług, itp.).
17.04.2024

Ruszyły zapisy na warsztaty Script Fiesta

Zostały otwarte zapisy na warsztaty, które odbędą się w ramach festiwalu filmowego Script Fiesta, dedykowanego sztuce scenopisarstwa. Warsztaty, organizowane przez Warszawską Szkołę Filmową, a współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej będą trwały od 18 do 21 kwietnia. Warsztaty są bezpłatne oraz otwarte dla wszystkich zainteresowanych branżą filmową, bez względu na doświadczenie czy wiek.
08.04.2024

Scenarzyści poszukiwani do programu Serial Eyes

Trwa nabór do Serial Eyes – programu podyplomowego szkolenia dla scenarzystów telewizyjnych, organizowanego przez berlińską Akademię Filmową i Telewizyjną. Termin rejestracji upływa 8 kwietnia 2024 roku o godzinie 19:00. Serial Eyes to pełnoetatowy, stacjonarny kurs podyplomowy, odbywający się w Berlinie i trwający od września do maja. Uczestnicy muszą być obecni na miejscu przez cały okres trwania programu. Wydarzenie obejmuje seminaria, warsztaty oraz wykłady. Przez dziewięć miesięcy dwunastu uczestników programu odbędzie liczne spotkania z przedstawicielami branży, jak również weźmie udział w co najmniej dwóch wycieczkach studyjnych, w tym na Międzynarodowy Festiwal Séries Mania w Lille.
08.04.2024

Zgłoszenia producentów na Marché du Film 2024

Polski Instytut Sztuki Filmowej zachęca producentów zainteresowanych udziałem w tegorocznej edycji Marché du Film do składania wniosków o dofinansowanie w ramach Priorytetu III: Stypendia zagraniczne. Targi odbędą się w Cannes w dniach 14-22 maja bieżącego roku. Marché du Film to jedne z najważniejszych targów filmowych na świecie, towarzyszących festiwalowi w Cannes. W tym roku tradycyjnie powstaje Polish Cinema Pavilion, który będzie służył wszystkim przedstawicielom polskiej branży filmowej jako miejsce spotkań z zagranicznymi partnerami.
05.04.2024

Spotkania koprodukcyjne Poland x South-Eastern Europe podczas Marché du Film 2024

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłasza nabór na spotkania koprodukcyjne z udziałem przedstawicieli branży filmowej z państw Europy Południowo-Wschodniej, tj. Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Chorwacji, Grecji oraz Serbii, organizowane w czasie tegorocznych targów Marché du Film towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Termin zgłoszeń upływa 5 maja br. Spotkania koprodukcyjne mają na celu umożliwienie producentom zapoznania się z systemami dofinansowania produkcji filmowych w państwach Europy Południowo-Wschodniej, networkingu z przedstawicielami zagranicznej branży filmowej w czasie spotkań 1:1, a ponadto prezentacji własnych projektów oraz znalezienia potencjalnych koproducentów.
04.04.2024

Nabór zgłoszeń do programu Match Me!

Locarno Pro ogłasza nabór zgłoszeń do programu Match Me! Program dedykowany jest młodym producentom z projektem w fazie developmentu i odbędzie się podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno między 9 a 11 sierpnia br. PISF po raz siódmy jest oficjalnym partnerem wydarzenia. Trzech polskich producentów wyłonionych przez organizatorów programu będzie miało możliwość spotkania i pracy nad projektem pełnometrażowego filmu (fabuła, dokument, animacja, film eksperymentalny) w fazie developmentu.
27.03.2024

5. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dream City” zaprasza do zgłoszeń

Do 7 kwietnia przedłużono nabór zgłoszeń do udziału w 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dream City” w Równem. W dniach 5-8 czerwca 2024 roku odbędzie się kolejna odsłona wydarzenia, w programie którego znajdą się pokazy filmów ukraińskich i zagranicznych, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące. Celem festiwalu „Dream City” jest prezentowanie widzom i twórcom najlepszych przykładów kinematografii ukraińskiej i zagranicznej, a także promowanie integracji Ukrainy z europejską i światową przestrzenią kulturalną za pomocą sztuki filmowej. Istotną kwestią jest również wsparcie oporu narodu Ukrainy wobec rosyjskiego agresora oraz informowanie społeczności światowej o katastrofalnych skutkach wojny w Ukrainie, zwłaszcza w dziedzinie ekologii.
26.03.2024

Emerging Producers 2025 – nabór otwarty

Ogłoszono nabór zgłoszeń na kolejną edycję programu Emerging Producers 2025 – flagowego projektu części branżowej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Pierwsza część programu odbędzie się w dniach 28 października – 1 listopada br. w Jihlavie, kolejna 10 – 15 lutego 2025 r. w Berlinie, a z kolei trzeci etap zaplanowany jest na wiosnę 2025 roku. Termin składania wniosków upływa 31 marca 2024 r.
25.03.2024

Trwa nabór zgłoszeń na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju

Jeszcze do 31 marca można zgłaszać tytuły na odbywający się w czerwcu Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju. Festiwal akceptuje filmy fabularne, dokumentalne, animowane oraz krótkometrażowe, a wszystkie tytuły zakwalifikowane do sekcji konkursowych ubiegać się będą o Golden Goblet Award. Założony w 1993 roku, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju (SIFF) jest jedynym chińskim festiwalem filmowym akredytowanym przez FIAPF, co czyni go prestiżowym wydarzeniem przyciągającym filmowców z całego świata.
22.03.2024

Festival dei Popoli – nabór otwarty

Trwa nabór filmów dokumentalnych na 65. Festival dei Popoli we Florencji. Terminy zgłoszeń uzależnione są od daty produkcji zgłaszanego tytułu.
21.03.2024

Trwa nabór do drugiej edycji Locarno Heritage Restoration Contest

Locarno Heritage Restoration Contest ogłasza nabór filmów wymagających całkowitej lub częściowej rekonstrukcji. Konkurs jest otwarty dla filmów fabularnych z całego świata, które miały swoją premierę w 2009 roku lub wcześniej, a wnioskodawcy muszą udowodnić, że są prawowitymi właścicielami zgłaszanych dzieł. Nabór do drugiej edycji konkursu potrwa do 28 kwietnia. Trzyosobowe międzynarodowe jury wyłoni zwycięski tytuł, a zostanie on ogłoszony podczas ceremonii wręczenia nagród Locarno Pro 11 sierpnia br. w Szwajcarii. Dzięki współpracy festiwalu z berlińskim laboratorium filmowym Cinegrell, wybrany film zostanie poddany kompleksowej rekonstrukcji. Premiera odnowionej produkcji będzie miała miejsce podczas Festiwalu Filmowego w Locarno w 2025 roku w pobocznej sekcji Histoire(s) du cinéma.
13.03.2024

Silesia Film ogłasza nabór wniosków do Śląskiego Funduszu Filmowego

Do 19 marca można składać wnioski o dofinansowanie produkcji audiowizualnej przez Śląski Fundusz Filmowy. W ramach konkursu dofinansowywane są projekty związane tematycznie, lokalizacyjnie lub twórczo z województwem śląskim. Śląski Fundusz Filmowy, istniejący od 2008 roku, a prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, to pierwszy taki fundusz obejmujący całe województwo, wspierający produkcję filmową.  Co roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, w regionie powstaje kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, seriali, dokumentów i animacji.
12.03.2024

Nabór na Locarno Academy 2024 dla filmowców, krytyków i członków branży filmowej

Do 7 kwietnia trwa nabór zgłoszeń do trzech programów Locarno Academy, skierowanych do filmowców, krytyków oraz członków branży filmowej. Zajęcia odbędą się podczas 77. edycji festiwalu filmowego w Locarno w dniach 7-17 sierpnia 2024 roku. Członkowie branży filmowej, filmowcy oraz krytycy mogą zgłaszać się na zajęcia w ramach Locarno Academy. Wybrani uczestnicy wezmą udział w festiwalu oraz w masterclassach z udziałem Charlotte Wells (reżyserski i scenarzystki filmu „Aftersun”), Harmony’ego Korine’a (reżysera i scenarzysty m.in. „Spring Breakers” i „Aggro Dr1ft”) czy Tsai Ming-Liang (chińskiego reżysera filmowego, nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji za obraz „Niech żyje miłość”); opublikują materiały w najbardziej poczytnych magazynach filmowych i będą mieli szansę na poznanie i wymianę opinii z najlepszymi profesjonalistami w branży.
11.03.2024

Nabór filmów krótkometrażowych na chorwacki Star Film Fest

Do 19 maja trwa nabór filmów krótkometrażowych do selekcji festiwalu Star Film Fest, który odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia w mieście Sisak w Chorwacji. Nabór organizowany jest we współpracy z Kino Klub Sisak. Chorwacki Star Film Fest to lokalne święto kina krótkometrażowego. Do 19 maja trwa nabór projektów od osób w wieku 18-35 lat, którzy ukończyli swoje dzieło po 1 stycznia 2022. Filmy muszą trwać do 20 minut. Przyjmowane są produkcje fabularne, dokumentalne, ekspertymentalne oraz animacje i tzw. filmy industrialne.
11.03.2024

Przedłużony nabór na FOCUS ASIA - All Genres Project Market 2024

Do 15 marca potrwa nabór na FOCUS ASIA – All Genres Project Market 2024, w ramach którego zostaną wyłonione obiecujące projekty na etapie finansowania. Wybrani twórcy będą mieli możliwość pozyskania partnerów do współpracy i finansowania poprzez serię indywidualnych spotkań z ponad 150 specjalistami filmowymi i decydentami z Azji i Europy. Wymagania dotyczące kandydatów:
07.03.2024

Młode Horyzonty Industry 2024 – rozpoczął się nabór projektów dla dzieci i młodzieży

Ruszył nabór na wydarzenie branżowe Młode Horyzonty Industry, skierowane do producentów projektów dla dzieci i młodzieży. Nabór produkcji na tegoroczną edycję potrwa do 19 kwietnia. Młode Horyzonty Industry 2024 odbędą się w dniach: 30 września – 2 października. Właśnie wystartował nabór projektów, które wezmą udział w serii sesjach pitchingowych i pokazach marketowych podczas wydarzenia.
04.03.2024

Nabór na Giornate degli Autori w trakcie festiwalu w Wenecji

Rozpoczął się nabór projektów filmowych do sekcji Giornate degli Autori (pol. Dni Autorów), czyli sekcji towarzyszącej prestiżowemu festiwalowi filmowemu w Wenecji. Nabór trwa do 17 czerwca. Selekcji filmów do tegorocznej sekcji Giornate degli Autori dokonają: dyrektor artystyczna Gaia Furrer oraz odpowiedzialna za program Renata Santoro, przy udziale Giorgio Gosettiego. Brane pod uwagę będą tylko filmy pełnometrażowe i dokumentalne powyżej 60 minut. Pokaz podczas Giornate degli Autori musi być światową lub międzynarodową premierą projektu. Film musi być gotowy w wersji DCP na festiwal, ale już na etapie selekcji trzeba udostępnić plik/link do ukończonej produkcji (organizatorzy przyjmują tzw. wersję final cut, czyli finalną „układkę” filmu). Zgłoszone projekty muszą być wyświetlane z angielskimi napisami.
26.02.2024

TFL Next 2024 – trwa nabór na warsztaty Torino Film Lab

Torino Film Lab zaprasza do programu TFL Next 2024, skierowanego do twórców i producentów filmów pełnometrażowych we wczesnej fazie developmentu. Nabór projektów trwa do 8 marca. Torino Film Lab zaprasza na kolejną edycję programu TFL Next, skierowanego do scenarzystów, reżyserów i producentów filmów pełnometrażowych we wczesnej fazie developmentu. Warsztaty podzielone są na dwie części – podczas pierwszej, pięciodniowej, zakwalifikowani uczestniczy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami z innymi członkami zespołu oraz wykwalifikowanymi opiekunami projektu, którzy podsuną pomysły i strategie działania w celu dalszego rozwoju. Następnie uczestniczy otrzymają trzytygodniową przerwę na wdrożenie nowych rozwiązań i własną pracę nad scenariuszem. Po tym okresie odbędzie się druga sesja, będąca dwudniowym spotkaniem, podczas którego uczestnicy znów skonfrontują swoje pomysły z innymi i odbędą konsultacje indywidualne do dalszej pracy nad tekstem.
26.02.2024