12. edycja festiwalu Watch Docs

W dniach 7-16 grudnia 2012 w Warszawie odbędzie się 12. edycja Międzynarodowego festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

Watch Docs

Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Podczas festiwalu miały miejsce polskie premiery filmów takich twórców jak Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Barbet Schroeder, Wiktor Daszuk, Thomas Heise, Avi Mograbi.

12. edycja

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się 90 filmów. 12 Watch Docs otworzy 7 grudnia w kinie Iluzjon projekcja jednego z czterech epizodów dokumentu Wernera Herzoga Death Row. Ponadto widzowie festiwalu zobaczą filmy w sekcjach „Chcę zobaczyć”, „Zbliżenia: Birma”, „Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, Panowie na prawo”, „Nowe filmy polskie” i „Na krótko” prezentującej filmy krótkometrażowe.

Retrospektywa Jafara Panahiego

Jednym z punktów programu 12. edycji festiwalu będzie retrospektywa twórczości Jafara Panahiego, który został oskarżony o podżeganie do opozycyjnych protestów, tworzenie antyreżimowej propagandy oraz o realizację filmu bez oficjalnej zgody rządu irańskiego i skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Otrzymał również zakaz kręcenia filmów i opuszczania kraju przez 20 lat. Na festiwalu będzie można zobaczyć cztery obrazy Panahiego: „Lustro” (1997), „Krąg” (2000), „Na spalonym” (2006) oraz jego ostatni obraz „To nie jest film” (2011,) będący zapisem jednego dnia z życia Panahiego uwięzionego w areszcie domowym.

Zbrodniarze i inność

Dwie pozostałe retrospektywy, które będzie można w tym roku zobaczyć na festiwalu to „Portret oprawcy” – zestaw dokumentów przedstawiających zbrodniarzy, którzy za sprawą ideologii lub propagandy popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości oraz „Inny – w pułapce obrazu” – retrospektywa poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze, a zwłaszcza kulturze filmowej.

Master class Jean-Gabriela Prota

9 grudnia o godz. 16:15 w Kino.Lab w Warszawie odbędzie się master class Jean-Gabriela Prota – francuskiego reżysera, twórcy krótkich filmów balansujących na pograniczu dokumentu, animacji i filmu eksperymentalnego, których tematem jest historia i przemoc. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Wstęp na wykład mistrzowski jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem w master class, muszą wysłać zgłoszenie na adres mailowy:industry@watchdocs.pl do dnia 6 grudnia 2012.

Nagroda im. Marka Nowickiego

 

W czasie festiwalu zostanie wręczona Nagroda im. Marka Nowickiego, za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W poprzednich latach jej laureatami byli: Zhao Liang, Fredrick Wiseman, Wiktor Daszuk, Errol Morris, Rithy Panh, Marcel Łoziński, Maciej Drygas, Fabrizio Lazzaretti, Kim Longinotto.

Objazdowy Watch Docs

Od 2003 roku po warszawskim festiwalu Watch Docs odbywa się festiwal objazdowy, w ramach którego część filmów z festiwalowego programu jest pokazywanych w 40 miastach w Polsce m.in. Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Siedlcach, Lublinie, Kielcach, Częstochowie i Wrocławiu.

 

Wstęp na wszystkie projekcje festiwalu Watch Docs jest darmowy.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: watchdocs.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

29.11.2012