12. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

Od 2 do 5 grudnia w Krakowie odbędzie się 12. edycja Festiwalu Kina Niemego. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest „spotkanie kultur” – odległych i bliskich, znanych i mniej znanych.

 

Krakowski Festiwal Kina Niemego jest jedną z ciekawszych imprez filmowych mających na celu propagowanie kina niemego. Od kilku lat organizuje ją Kino Pod Baranami. W ramach tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprezentują filmy o mitach rozmaitych obszarów kulturowych, dokumentacje egzotycznych cywilizacji, a także opowieści, w których zderzają się bardzo różne od siebie tradycje. W programie zostaną pokazane filmy z wątkami żydowskimi, arabskimi i japońskimi. Widzowie będą mogli obejrzeć również obrazy życia eskimoskiego plemienia Inuitów w filmie „Nanuk z Północy” i rosyjskich Mongołów w „Burzy nad Azją”. Zderzenie kultur zostanie pokazane także w obrazach „Piccadilly” i „Ostatni Mohikanin” oraz w polskim filmie „Szlakiem hańby”.

 

Festiwal otworzy projekcja czeskiego filmu „Erotikon”. Ważnym wydarzeniem podczas festiwalu będzie projekcja indyjskiego filmu niemego z 1929 roku, „Gra w kości”, opartego na epizodzie pochodzącym ze słynnego eposu „Mahabharata” oraz pokaz dokumentu „Trawa” z 1925 roku, śledzącego wędrówki perskiego (dzisiejszy Iran) plemienia Bachtiarów.

 

Festiwal Kina Niemego to nie tylko ważne wydarzenie filmowe, ale też muzyczne. Każdemu filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo, wykonywana przez twórców polskiej i zagranicznej sceny elektronicznej i jazzowej.

 

Projekcje filmów odbędą się w Kinie Pod Baranami oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

 

Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu: www.kinopodbaranami.pl.

 

Informacja prasowa

02.12.2010