15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

126 filmów zostanie zaprezentowanych na pokazach stacjonarnych, online oraz plenerowych w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Wydarzenie, które jest współfinansowane przez PISF, po raz pierwszy odbywa się wczesnym latem (9-13 czerwca) w formie hybrydowej.

O Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video i Na skraju – eksperyment i wideo-art) powalczy 126 filmów wyselekcjonowanych spośród 3500 zgłoszeń. Nagrodzone zostaną także: najlepsza animacja, dokument, fabuła, zdjęcia i muzyka. Widzowie będą mogli wybrać pokazy stacjonarne (w kinie Forum, klubie Fama i innych lokalizacjach miasta i regionu), w wersji online na platformie Stowarzyszenia Kin Studyjnych MOJEeKINO.PL oraz plenerowe.

Filmy oceniać będą: Ewa Borysewicz, Ville Jankeri, Małgorzata Goliszewska, Piotr Dylewski i Matej Bobrik (jury główne); Olga Bobrowska, Post Brothers oraz Piotr Mirski (jury konkursu Na skraju). Swoje nagrody przyznają także: Młode Jury pod przewodnictwem Diany Dąbrowskiej, jury dziennikarzy polskich (Adriana Prodeus, Paweł Mączewski i Grzegorz Brzozowski) oraz zagranicznych (Marta Bałaga, Alin Ludu Dumbravă i Matej Sotnik). W konkursach Kids i Music video głosować będą widzowie, oni też wybiorą najlepszy film festiwalu, który otrzyma nagrodę Dzikiego Żubra.


Pokazy specjalne oraz wydarzenia towarzyszące

W tym roku organizatorzy festiwalu oddają szczególny hołd pochodzącemu z Białegostoku artyście – Borisowi Kaufmanowi, operatorowi nagrodzonemu m.in. Złotym Globem i Oscarem za film „Na nabrzeżach” w reż. Elii Kazana. Otwarcie imprezy uświetni pokaz krótkometrażowych filmów z jego zdjęciami. Z kolei w ramach pokazów specjalnych widzowie zobaczą krótkie filmy o miłości, kultowe midnight shorts, animowane dokumenty, skandynawskie krótkometrażówki, filmy jurorów oraz seans „Tańczący z żubrami. Powitańce”. Nie zabraknie czeskiego i podlaskiego śniadania filmowego i kolejnej odsłony brunchu „wschodnie przyjemności”, a także reportaży o sytuacji na Białorusi.

W ramach działań edukacyjnych w tym roku odbędą się ekorecyklingowe warsztaty animacji dla dzieci, warsztaty kostiumograficzne dla młodzieży i dorosłych oraz warsztaty z kampanii społecznej dla seniorów. W programie także wystawa fotografii „Soviet Bus Stops” Christophera Herwiga, wystawa ilustracji Marii Dek, wycieczki rowerowe, panele dyskusyjne i spotkania branży filmowej. Organizatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

Więcej informacji: www.zubroffka.pl

10.06.2021