18. edycja Plenerów Film Spring Open

Z okazji 18. rocznicy organizatorzy Plenerów Film Spring Open, festiwalu tworzenia filmów – zapraszają m.in. do refleksji nad udziałem sztucznej inteligencji w procesie produkcji audiowizualnej. Czy AI zrobi za nas filmy? Wizję niedalekiej przyszłości przedstawią w dyskusji Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński. Serce Plenerów tradycyjnie bić będzie w grupach tematycznych, których uczestnicy pod okiem uznanych artystów i rzemieślników rozwijać będą swoje projekty. Wydarzenie odbędzie się od 10 do 19 października 2023 roku w krakowskich Przegorzałach. Plenery Film Spring Open 2023 dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W praktyce narzędzia AI – które można wykorzystać w pracy producenta, scenarzysty, animatora, twórcy efektów czy montażysty – zaprezentują z kolei Jacek Nagłowski, Kamil Polak i Kobas Laksa. Wykład o produkcji filmowej poprowadzą: zdobywczyni Oscara Ewa Puszczyńska i Krzysztof Terej z Watchout Studio.

Jak co roku odbywać się będą spotkania w ramach następujących grup tematycznych:

– Grupa Film Script Open – prowadząca Ilona Łepkowska;
– Grupa Arri. Kamera jako rentgen emocji – Agnieszka Smoczyńska i Łukasz Gutt;
– Grupa Animacji – Mariusz Wilczyński wspierany przez asystentkę Natalię Durszewicz;
– Grupa Sztucznej Inteligencji w Mediach AV – Jacek Nagłowski;
– Grupa Sony Filmu Dokumentalnego – Paweł Łoziński;
– PSC – ATM Grupa Operatorska. „Help!!! Jak mam zrobić mój film?” – Marcin Koszałka;
– Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka – Marta Szarzyńska;
– Grupa Filmu Reklamowego „Zielona Reklama Małopolski” – Jan P. Matuszyński;
– Grupa Canon Fabularyzowanego Dokumentu – Mariusz Konopka i Robert Woźniak z Canon Polska;
– Grupa „Nakręć się na przyszłość z KIPA i Netfliksem” – Joanna Tatko;
– Grupa CGI i Nowoczesnego Montażu – Kamil Polak;
– Grupa Interakcyjnych Form Narracji Audiowizualnej – Florent Pallares;
– Grupa Teledyskowa – Kobas Laksa, który pomoże uczestnikom nakręcić teledyski do utworów Jana Młynarskiego (który także odwiedzi Plenery);
– Grupa Canon Virtual i Augmented Reality – Konrad Ziaja;
– Sony Xperia Grupa Youtuberów – Grupa Filmowa Darwin i Martin Stankiewicz;
– Grupa Gier Komputerowych – Maciej Kunach;
– Grupa Cinebus Green Team – Beata Marciniak i Sławomir Idziak.

Mentorzy poszczególnych grup poprowadzą również wykłady. Dołączą do nich także inni goście: Kamil Staszowski (FINA), który poinformuje słuchaczy o możliwościach wykorzystywania filmowych archiwów, Sara Dobrzańska (Legalna Kultura), która zapozna uczestników z aspektami prawnymi w życiu zawodowym filmowca czy Magdalena Miśka-Jackowska, która opowie o pracy nad podcastami.

Ponadto uczestnicy i uczestniczki będą mogli wziąć udział w projekcjach filmów, w tym wyróżnionych na 48. FPFF w Gdyni. Zobaczą m.in. obszerne fragmenty „Chłopów”, polskiego kandydata do Oscara w reżyserii DK i Hugh Welchmanów oraz „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego czy „Wspaniałe kilka minut” Huberta Patynowskiego.

W programie są też m.in. warsztaty: kolorkorekcji z Konradem Zięciną i Tomaszem Czechem (Rejbel.studio), autopromocji i międzynarodowego networkingu (Irena Gruca-Rozbicką, Crew United), dotyczące ubezpieczania produkcji filmowych (Agnieszką Rossa i Aneta Graff – Dąbrowska, MAKonLine). Będzie również okazja, by wypróbować nowoczesny sprzęt filmowy: od nowej kamery Sony Burano przez dźwig MovieBird i oświetlenie firmy Nanlite po specjalistyczny samochód filmowy Camera Car. W trakcie Plenerów odbędzie się trzecia edycja wspólnej inicjatywy Film Spring Open i Zamku Królewskiego na Wawelu, Hackathon łączący światy filmu i IT.

Kto może uczestniczyć w Plenerach?

Podczas Plenerów można nabyć lub szlifować potrzebne kwalifikacje zawodowe, nawiązać kontakty i zbudować zespoły twórcze. Od wielu lat przyjeżdża tu około 300 uczestników. Są wśród nich: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, aktorzy, producenci, montażyści, dźwiękowcy, kompozytorzy, specjaliści VFX, twórcy animacji, programiści, specjaliści VR i AR, a także sztucznej inteligencji (AI), Youtuberzy, kostiumografowie, charakteryzatorzy, malarze, technicy, którzy chcą pracować na planach filmowych, filmoznawcy, programiści, graficy komputerowi, game developerzy, videoblogerzy i stereografowie.

Rejestracja na Plenery Film Spring Open: https://filmspringopen.eu/edukacja/plenery/rejestracja-plenery/

10.10.2023