20. Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY I JA

37 filmów, z czego 29 konkursowych (6 amatorskich, 10 fabularnych i 13 dokumentalnych) weźmie udział w tegorocznym, jubileuszowym – 20. Europejskim Festiwalu Filmowym INTEGRACJA TY I JA. Pokazom będą towarzyszyły warsztaty, spotkania i wykłady. Głównym miejscem wydarzenia będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna i teren wokół niej. Festiwal, który dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej – odbędzie się w dniach 5-9 września br.

Filmy konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury oraz jury młodzieżowe złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej. Wśród tegorocznych gości są m.in. Marek Purczyński, autor tzw. Totalnej Terapii, połączenia terapii manualnych z systemami treningowymi, dwukrotny uczestnik Polskiej Misji Paraolimpijskiej na Igrzyskach w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) czy Angelika Chrapkiewicz-Gądek, podróżniczka, pasjonatka podwodnego
świata i górskich wyzwań. Autorka książki „Zdobądź swój szczyt”, która zdobyła uznanie czytelników za motywujące przesłanie i inspirujące życiowe historie.

Stałym elementem programu stały się konferencje naukowe prowadzone przez wybitnych przedstawicieli świata nauki z wystąpieniami prelegentów specjalizujących się w tematyce związanej z niepełnosprawnością. Tegoroczną debatę oraz konferencję naukową poprowadzi prof. Wojciech Otto. W tych spotkaniach udział wezmą m.in. dr Piotr Szarszewski, Anna Dzieduszycka, Beata Dzianowicz, Maciej Książko i Andrzej Golejewski. Prelegentami konferencji naukowej „Łączy nas kino” będą dr Anna Bieganowska Skóra i dr hab. Jacek Trębecki. „Żywe lekcje wychowawcze” w koszalińskich szkołach poprowadzi Krzysztof Głombowicz z udziałem Marcina Oleksego.

O festiwalu

Festiwal w Koszalinie jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk
społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. Przy jego organizacji współpracuje z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami oraz placówkami szkolno-wychowawczymi.

Pokazy festiwalowych filmów przez te lata odbywały się równocześnie w wielu kinach w całej Polsce, a Małe Festiwale organizowane są każdego roku w ponad 40 miejscach w kraju. To zjawisko całkowicie unikatowe w skali europejskiej. W jego ramach filmy prezentowane są w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, placówkach szkolno-wychowawczych czy domach pomocy społecznej. W 2019 roku festiwal dołączył do europejskiej sieci dostępnych festiwali filmowych Be-In.

05.09.2023