Prezentacja polskich dokumentów

Dzięki staraniom Krakowskiej Fundacji Filmowej i wsparciu PISF Polska jest w tym roku gościem specjalnym festiwalu Hot Docs. Dziesięć polskich filmów prezentowanych w sekcji Made In i jeden w sekcji Nightvision, silna delegacja polskich producentów na Hot Docs Forum i polski projekt biorący udział w pitchingu to najważniejsze elementy programu polskiego.

Święto filmu dokumentalnego

Kanadyjski festiwal Hot Docs jest jednym z najważniejszych na świecie i największym w północnej Ameryce festiwalem filmu dokumentalnego. Jego pierwsza edycja odbyła się w Toronto w 1993 roku.

 

Co roku na Hot Docs prezentowanych jest prawie 200 najważniejszych filmów dokumentalnych danego roku, a Hot Docs Forum i targi filmowe przyciągają rokrocznie ponad 2000 profesjonalistów z branży dokumentalnej. Tegoroczna jubileuszowa 20. edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 5 maja.

Polacy nagradzani na Hot Docs

Dzięki współpracy Hot Docs i Planete+ Doc Film Festival oraz wsparciu PISF polskie filmy trafiają do programu festiwalu i spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem. W 2009 roku film Bartosza Konopki””Królik po berlińsku” został uznany za Najlepszy Średniometrażowy Film Dokumentalny Hot Docs. Podczas festiwalu w 2011 roku nagrodę HBO Documentary Films Emer­ging Artist otrzymał Michał Marczak za film „Koniec Rosji”. Podczas tegorocznej edycji Hot Docs Michał Marczak będzie członkiem jury wybierającego najlepsze pełnometrażowe kanadyjskie filmy dokumentalne.

Made in Poland

Od 2003 roku Hot Docs prezentuje w specjalnym programie „Made In” najnowsze filmy dokumentalne z wybranego kraju lub regionu. Do tej pory w cyklu „Made In” prezentowano filmy z Europy Południowo-Wschodniej (2012), Włoch (2011), Ameryki Południowej (2010), Korei Południowej (2009), Meksyku (2008), Brazylii (2007), Japonii (2006), Afryki Południowej (2004) i Tajwanu (2003). W tym roku wybór kanadyjskich programerów padł na Polskę.

 

– Jesteśmy zachwyceni, że będziemy mogli w tym roku zaprezentować dokonania filmu polskiego i gościć delegację polskich twórców na festiwalu – mówi Charlotte Cook, dyrektor programowa Hot Docs. – Polski wkład w rozwój filmu dokumentalnego jest ogromny i cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się nowymi produkcjami z tego kraju z naszą publicznością.

W programie „Made in Poland” znalazło się dziesięć polskich filmów dokumentalnych:

  • „Galumphing”, reż. Kamila Józefowicz,
  • „Wirtualna wojna”, reż. Jacek Bławut,
  • „Uwikłani”, reż. Lidia Duda
  • „Moja Wola”, reż. Bartosz M. Kowalski
  • „Lalkarz”, reż. Wiktoria Szymańska
  • „Uwolnić motyla”, reż. Joanna Frydrych
  • „Zabawki cesarza”, reż. Tomasz Gotfryd, Jarosław Moździerz, Joanna Rusinek, Joanna Wójcik, Grzegorz Wierzchowski
  • „Punkt wyjścia”, reż. Jagoda Szelc
  • „Rogalik”, reż. Paweł Ziemilski
  • „Rozmowa”, reż. Piotr Sułkowski

W ramach sekcji „Nightvision Program” pokazany zostanie głośny dokument Michała Marczaka „Fuck for Forest”.

Hot Docs Forum

Polska obecność w Kanadzie to nie tylko filmy. W przeznaczonym dla branży dokumentalnej Hot Docs Forum, zaplanowanym na 1 i 2 maja, weźmie udział delegacja polskich producentów. Forum jest miejscem spotkań producentów, redaktorów zamawiających, kupujących, instytucji finansujących, przedstawicieli funduszy filmowych i innych profesjonalistów zajmujących się filmem dokumentalnym. Producenci mają szansę zaprezentować tu projekty znajdujące się na różnych etapach realizacji oraz znaleźć koproducentów i źródła finansowania.

Polska delegacja

Polska delegacja, w której znaleźli się przedstawiciele firm produkcyjnych: Staroń Films, Wajda Studio, Hanna Polak Films, Metro Films, Endorfina Studio, Otter Films oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej, a także TVP, będzie miała szansę uczestniczyć w różnych wydarzeniach składowych Hot Docs Forum. Członkowie polskiej delegacji będą gośćmi specjalnymi Międzynarodowego Dnia Koprodukcyjnego, gdzie po prezentacji swoich projektów będą mogli spotkać się z potencjalnymi koproducentami. W pitchingu zaprezentowany zostanie polsko-estoński projekt „Rocket Men” produkowany przez Fundację Moma Film i firmę Digital Sputnik. Pozostali producenci wezmą udział w pitchingu w charakterze obserwatorów.

Indywidualne spotkania branżowe

Nowością tegorocznej edycji jest program Hot Docs Deal Maker, w którym również wezmą udział polscy producenci. Umożliwia on indywidualne spotkania z osobami decyzyjnymi aż 50 projektom filmowym w fazie postprodukcji. Co więcej, organizatorzy Hot Docs planują zorganizowanie panelu dyskusyjnego poświęconego polskiemu rynkowi filmów dokumentalnych i przybliżającego model produkcji, sposoby finansowania, promocji i dystrybucji. Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który będzie gościem forum.

 

Wydarzenie współorganizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Konsulatem Polskim w Toronto.

 

Więcej o 20. MFFD Hot Docs: www.hotdocs.ca.

 

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

19.03.2013