20. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”

Współczesne produkcje o tematyce żydowskiej i izraelskiej oraz filmy zaangażowane, w których podejmowane są kwestie wykluczenia, znalazły się w programie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”. To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. 20. edycja festiwalu, który dofinansował PISF, odbędzie się w kinach (14-20 listopada), a następnie online (21-30 listopada).

Jubileuszowa, 20. odsłona festiwalu odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kinie Kinogram, JCC Warszawa oraz w przestrzeni Internetu na platformie VOD Warszawa. Ceremonię otwarcia uświetni warszawska premiera filmu „Ukos światła” w reż. Wojciecha Szumowskiego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserem i producentem obrazu.

To opowieść o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli – kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.

Koncert i program specjalny

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Koncert Jubileuszowy – Muzyka z serialu „Król” – w wykonaniu Atanasa Valkova. Organizatorzy zapraszają wraz z Muzeum POLIN i CANAL+ Polska w sobotę 19 listopada o godz. 20.30 do Audytorium im. Jana Kulczyka w Muzeum POLIN. WJFF będzie obecny też w Kinogramie – kinie w Fabryce Norblina. Poza projekcjami zaplanowano tam liczne wydarzenia specjalne, w tym dzień poświęcony izraelskiej kuchni.

W części online pojawi się też program specjalny „20 na 20”, w którym prezentowane będą największe hity, jakie pojawiły się na kinowych ekranach przez ostatnich 20 lat. Cały tegoroczny program znajduje się na stronie: https://wjff.pl/pl/  

14.11.2022