28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

84 filmy zostaną zaprezentowane w dwóch konkursach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima. W programie są również prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich, warsztaty oraz cykl „Pożegnania”. 28. edycja wydarzenia, które dofinansował PISF, odbędzie się w dniach 16-21 listopada br. w wersji hybrydowej.

Centralnym punktem Etiudy&Animy są niezmiennie dwa tytułowe, międzynarodowe konkursy: Etiuda – na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, oraz Anima – czyli rywalizacja twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky. W tegorocznym konkursie znalazły się filmy studentów i profesjonalnych twórców zrealizowane w latach 2019-2021. Filmy walczące o nagrody dostępne będą w sieci na platformie streamingowej zarówno dla widzów z całej Polski jak i dla jurorów, którzy również w tym trybie przyznają swoje wyróżnienia. Projekcjom konkursowym będą towarzyszyły organizowane online spotkania „Q&A” z twórcami filmów, jurorami oraz gośćmi.

Organizatorzy tegorocznej edycji nie rezygnują całkowicie z tradycyjnej formy imprezy. 16 listopada podczas uroczystej inauguracji w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się pokaz filmu animowanego „My Sunny Maad” (reż. Michaela Pavlátová), który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Annecy. Gala otwarcia oraz projekcja będą także do obejrzenia w sieci. 

Wydarzenia pozakonkursowe

Wśród tegorocznych imprez okołokonkursowych znalazły się m.in. prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich. W tym roku będzie to holenderska i hiszpańska animacja, a programy przygotują partnerskie festiwale: odbywający się w Holandii Kaboom Animation Festival oraz hiszpański Animac Film Festival. Pokazane zostanie także 10 najlepszych węgierskich krótkometrażowych filmów ostatniego 20-lecia wybranych przez Geze M. Totha, uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier.

W ramach festiwalu będzie można także przypomnieć sobie eksperymentalne filmy animowane twórców z rodziny Antoniszczaków –  Ryszarda i Juliana (znanego pod skróconym nazwiskiem Antonisz) – oraz rodziny Chrzanowskich: Andrieja oraz Ilji, którego głośny film fabularny „DAU. Natasza” (2020) znalazł się w programie tegorocznej Etiudy&Animy. Oprócz krótkich animacji konkursowych uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć pełnometrażowe filmy animowane ostatniego sezonu, które miały swoje pokazy na najważniejszych zagranicznych festiwalach filmowych. Z kolei dla najmłodszych widzów przygotowano obrazy „Nawet myszy idą do nieba” (reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová) oraz „Dziki Zachód Calamity Jane” (reż. Rémi Chayé).

Warsztaty i cykl „Pożegnania”

W programie są również warsztaty animacji dla dorosłych i dzieci, które odbędą się stacjonarnie. Te skierowane do najmłodszych o tematyce ekologicznej poprowadzi Daria Godyń. Problematyka eko będzie także myślą przewodnią panelu masterclass „Jak zorganizować ekologiczny festiwal?”. Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną także wyniki konkursu plastycznego studentów krakowskiej ASP pt. „Pamięć fotograficzna”. Projekcji filmów będzie towarzyszył wykład.

Etiuda&Anima 2021 przypomni postaci wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W cyklu „Pożegnania” odbędą się projekcje dokumentów dedykowanych filmowym dokonaniom m.in. Kim Ki-Duka („Pusty dom”, „Samarytanka”, „Pieta”), Jiři Menzela („Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Kapryśne lato”, „Skowronki na uwięzi”) czy scenarzysty Ivana Passera („Miłość blondynki”, „Intymne oświetlenie” czy „Pali się moja panno”). Uczczona zostanie również pamięć prof. Alicji Helman, nestorki polskiego filmoznawstwa, która zmarła w lutym tego roku. Z tej okazji w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się seans jednego z najbardziej cenionych przez nią filmów – „Śmierć w Wenecji” Luchina Viscontiego. Projekcji towarzyszyć będzie seans filmu dokumentalnego „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (reż. Kristina Lindström, Kristian Petri), opowiadający o losach Björna Andresena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie włoskiego mistrza.

Gala zakończenia 28. Etiudy&Animy odbędzie się w niedzielę 21 listopada w kinie Kijów Centrum. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów. Transmisje gali oraz pokazy zwycięskich filmów będą również do obejrzenia on-line na platformie streamingowej. Więcej informacji na stronie: https://etiudaandanima.pl

05.11.2021