30. Warszawski Festiwal Filmowy

W dniach 10-19 października 2014 odbędzie się 30. Warszawski Festiwal Filmowy. W programie wydarzenia współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, znalazły się polskie filmy.

Stefan Laudyn o 30. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego

O tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę w programie 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, o gościach tegorocznej edycji, a także o polskich akcentach wydarzenia oraz targach filmowych rozmawiamy z dyrektorem festiwalu – Stefanem Laudynem.

 

Konkurs międzynarodowy

15 filmów z całego świata zakwalifikowało się do konkursu międzynarodowego 30. WFF, wśród nich znalazł się najnowszy obraz Jana Jakuba Kolskiego. „Serce, serduszko” jest filmem drogi oraz współczesną baśnią o marzeniach, odwadze i spotkaniu dwóch kobiet, dorosłej i dziecka, tęskniących za miłością.

Konkurs 1-2

W konkursie pierwszych i drugich filmów o wygraną rywalizować będzie, podobnie jak w konkursie głównym 15 filmów z całego świata. Polskim filmem tej sekcji jest pełnometrażowy debiut „Piąte: nie odchodź” Katarzyny Jungowskiej. Kolejnymi polskimi akcentami są filmy: „Agnieszka” Tomasza E. Rudzika, w którym główną rolę gra Karolina Gorczyca oraz „Witaj w klubie” Andreasa Schimmelbusha. W roli głównej występuje urodzona w Polsce Patrycja Ziółkowska.

Konkurs dokumentalny

„Autorki” Janusza Mrozowskiego to dokument o więźniarkach, biorących udział w nietypowym eksperymencie. Bohaterki piszą sztukę teatralną opartą na własnych doświadczeniach, która zostanie wystawiona w profesjonalnym teatrze. Kolejnym filmem w konkursie jest polsko-czeska produkcja oparta na podstawie reportaży Mariusza Szczygła – „Gottland”. Obraz o tym samym tytule jest zbudowany z pięciu filmów wyreżyserowanych przez studentów praskiej szkoły filmowej FAMU. Trzecim polskim tytułem jest „Totart czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha opowiadający o gdyńskiej formacji artystycznej Totart. W programie znalazł się także amerykański dokument o polskim producencie filmowym mieszkającym w Hollywood „Mój tata Gene Gutowski”. W filmie o swoim ojcu opowiada reżyser Adam Bardach.

Konkurs filmów krótkometrażowych

Wśród filmów biorących udział w konkursie krótkich metraży zostanie pokazany „Ostatni walc” Macieja Kawalskiego. Akcja filmu toczy się w Wiedniu w 1914 roku, gdzie cwany biznesmen, Arnheim, za wszelką cenę próbuje pozbyć się wadliwego towaru.

Panorama polskich filmów krótkometrażowych

W czterech zestawach pokazane zostaną wybrane polskie filmy krótkometrażowe wyprodukowane Polsce w latach 2013-2014.

Zestaw 1

  • „Punkt wyjścia”, reż. Michał Szczepaniak – historia Anety, która w więzieniu odsiaduje wyrok za morderstwo,
  • „Ojcze masz”, reż. Kacper Lisowski – opowieść o życiu punkrockowego muzyka, które zmienia się za sprawą spotkania dawnej przyjaciółki,
  • „Niebieski pokój”, reż. Tomasz Siwiński – pokazywana w Cannes, nagradzana na zagranicznych festiwalach animacja o mężczyźnie, który budzi się w niebieskim pokoju a jedynym łącznikiem ze światem zewnętrzny jest okno,
  • „Lecieć – Nie Lecieć”, reż. Aniela Gabryel – zawieszeni pomiędzy niebem i ziemią naukowcy próbują odkrywać tajemnice, skrywane przez dziką naturę.

Zestaw 2

  • „Do Serca Twego”, reż. Ewa Borysewicz – historia uczucia, które spotkało gorzkie rozczarowanie,
  • „Naturalni”, reż. Kristoffer Rus – bohaterowie filmu próbują ocalić swój związek, pomóc ma im psycholog ewolucyjny,
  • „Łaźnia”, reż. Tomek Ducki – dwie stare pływaczki spotykają się w łaźni, aby uczestniczyć we wspólnym rytuale pływania. Tym razem jednak zanurzają się głębiej niż zwykle,
  • „Joanna”, reż. Aneta Kopacz – dokument opowiada historię chorej na raka Joanny Sałygi, ma szansę na nominację do Oscara.

Zestaw 3

  • „Mleczny brat”, reż. Vahram Mkhitaryan – nagrodzony w Konkursie Młodego Kina na Festiwalu w Gdyni film o przyjaźni 10-letniego chłopca i baranka,
  • „Dom na głowie”, reż. Adam Palenta – dokument o życiu rodzinnym architekta, scenografa, plakacisty Wojciecha Zamecznika,
  • „Zabicie ciotki”, reż. Mateusz Głowacki – pełna czarnego humoru opowieść o potrzebie wyzwolenia
  • „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”, reż. Karolina Specht – historia człowiek, który urodził się bez własnego kształtu.

Zestaw 4

  • „Fragmenty”, reż. Agnieszka Woszczyńska – pokazywana w Cannes, ostatnio nagrodzona na Festiwalu w Gdyni etiuda ukazująca monotonię współczesnego życia, na WFF film pokazywany będzie również podczas pokazów specjalnych filmów krótkometrażowych
  • „Ex Animo”, reż. Wojciech Wojtkowski – animowana impresja, w której oderwane od siebie scenki opisują reguły funkcjonowania świata wyznaczonego płaszczyzną kartki i rodzajem animacji,
  • „Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik – historia mieszkańców domu opieki, którzy w każdą niedzielę czekają na przyjazd swoich najbliższych, z każdą godziną maleje nadzieja na ich przyjazd,
  • „Psubrat”, reż. Maria Zbąska – przewrotna opowieść wigilijna z polskim blokowiskiem w tle,
  • „Kigo”, reż. Izumi Yoshida – abstrakcyjna wizualizacja japońskich wierszy haiku.

„Fotograf” filmem zamknięcia

 

Festiwal zamknie najnowszy film Waldemara Krzystka. „Fotograf” był pokazywany w Konkursie Głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie Elena Babenko dostała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą.

Pokazy specjalne polskich filmów

„Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego zostaną pokazane podczas pokazów specjalnych. Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego miał swoją premierę podczas ostatniego festiwalu filmowego w Toronto. Obraz Grzegorza Jankowskiego pokazywany był w sekcji „Inne spojrzenie” na 39. FF w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę publiczności.

Filmy krótkometrażowe dla dzieci

Wśród filmów krótkich przeznaczonych dla najmłodszej widowni widzowie zobaczą m.in. film „Pan Toti i herbatka z muchomora” w reżyserii Łukasza Słuszkiewicza i Jaroslava Barana.

Polska klasyka

Celem wprowadzonej w zeszłym roku sekcji „Polska klasyka” jest pokazanie klasyki polskiej kinematografii w cyfrowej wersji. Pokazy zorganizowane są przy pomocy Studiów Filmowych „Tor” i „Zebra”, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Cyfrowego Repozytorium Filmowego. W tym roku widzowie zobaczą: „Constans” Krzysztofa Zanussiego, „Matkę królów” Janusza Zaorskiego, „Wodzireja” Feliksa Falka oraz „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego. Filmy będą pokazywane z angielskimi napisami.

 

Więcej informacji o programie tegorocznej edycji na stronie: www.wff.pl.

 

Magdalena Wylężałek

10.10.2014