32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 30 listopada – 7 grudnia w Poznaniu odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza Ale Kino! Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

32. Ale Kino!

250 pełnometrażowych i 400 krótkich filmów m.in. z Brazylii, Filipin, Islandii, Japonii, Kanady, Kuby czy Korei Południowej zgłoszono w tym roku na festiwal w Poznaniu. Ostatecznie w programie znalazło się 110 filmów, które będą pokazywane na 117 seansach. W konkursie filmów pełnometrażowych wezmą udział 22 filmy, w tym 5 animacji.

Filmy ze wsparciem PISF

W sekcjach konkursowych znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród filmów pełnometrażowych widzowie zobaczą „Obietnicę” Anny Kazejak. Z kolei w pokazach filmów krótkometrażowych zaprezentowane zostaną: zrealizowana w Łódzkiej Szkole Filmowej etiuda „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza czy animacja „Trzej Królowie” Anny Błaszczak.

Jury

W skład jury międzynarodowego filmów pełnometrażowych wchodzą m.in.: nominowany do Oscara kanadyjski reżyser Philippe Falardeau, reżyser Christian Lo i operator Arthur Reinhart, a także: Bregt Van Wijnendaele, Graham Ralph, Lina Uzkuraityté i Marta Żurek. Filmy zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu krótkich metraży ocenią: Anna Wieczur-Bluszcz, Piotr Kardas, Alexandra Nebel i Els Kuiper. Równolegle pracować będzie Jury Młodych złożone z uczniów i laureatów plebiscytów filmowych m.in organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej konkursu Skrytykuj.pl.

Forum dla nauczycieli i filmowców „e@migracja”

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi jest Forum dla nauczycieli i filmowców (3-5.12). Głównym celem inicjatywy jest uzupełnienie wiedzy nauczycieli na temat współczesnego filmu młodego widza oraz umiejętności wykorzystania filmu i mediów audiowizualnych w procesie edukacji dzieci i młodzieży oraz inspiracja nowymi pomysłami środowiska pedagogów zaangażowanych w edukację filmową. Tematem tegorocznego forum będzie „e@migracja”. Uczestnicy będą m.in. dyskutować o takich zjawisk we współczesnej kulturze, jak: ucieczka młodych ludzi w rzeczywistość wirtualną, w świat komputera, Internetu i innymi zagrożeniami, jakie Internet może stanowić wobec dzieci i młodzieży.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Misją festiwalu jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z ciekawym, zróżnicowanym kinem. Ale Kino! to również promocja artystycznego, inteligentnego filmu dla dzieci i młodzieży oraz platforma do dyskusji dotyczącej kinematografii dla najmłodszych. Korzenie festiwalu sięgają lat 60. Z kolei w 2008 roku wydarzenie otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

 

Więcej informacji: www.alekino.com.

 

Magda Wylężałek

19.11.2014