35. Festiwal w Gdyni rozpoczęty!

Leszek Kopeć,Mirosław Bork,Wojciech Szczurek,Andrzej Barański,Bartek Konopka
Leszek Kopeć, Mirosław Bork, Wojciech Szczurek, Andrzej Barański, Bartek Konopka. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Dziś uroczystą galą w Teatrze Muzycznym rozpoczął się 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

 

Szanowni państwo, ten festiwal to – jak co roku – święto polskiego kina, ale wiemy co w tej chwili dzieje się w kraju – mówił podczas powitania Mirosław Bork, dyrektor artystyczny Festiwalu. Zachęcał do przyłączenia się do zbiórki na rzecz poszkodowanych przez powódź. – Te filmy, które państwo oglądacie i to co robimy, odnosi się do naszego świata. To, co się w tej chwili dzieje, to jest fragment naszego świata – dodał.

 

Festiwalowa publiczność obejrzy kilkadziesiąt filmów w czterech sekcjach: Konkursie Głównym, Panoramie Polskiego Kina, Konkursie Młodego Kina i Konkursie Kina Niezależnego. Zwycięzców wyłonią w sobotę dwa składy jurorskie: Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Andrzeja Barańskiego i Jury oceniające kino młode i niezależne, któremu szefuje Bartek Konopka, nominowany w tym roku do Oscara za „Królika po berlińsku”.

 

– Traktuję to jako obowiązek. Wcale nie taki wdzięczny, bo oceniam kolegów. Ale też dziesiątki razy koledzy oceniali mnie. – mówił na poprzedzajacej galę konrefencji prasowej organizatorów Andrzej Barański.

 

– Nie jest to łatwe, bo to nasi koledzy. Trzeba będzie potem z nimi rozmawiać, mówić, dlaczego wybraliśmy ten, a nie inny film. Ale jestem ciekaw tych produkcji, chętnie się im poprzyglądam – dodał Konopka.

 

– Dla nas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to zaszczyt, który spotyka nas co roku. Niniejszym ogłaszam Festiwal za otwarty – powidział na zakończenie gali Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Po uroczystości goście obejrzeli „Małą maturę 1947″ w reżyserii Janusza Majewskiego, pierwszy film tegorocznego Konkursu Głównego. Opowiada historię dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat w Polsce Ludowej. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. Sprawy osobiste, rodzinne i polityczne łączą się w jedno w burzliwym roku 1947.

 

– Przed chwilą uświadomiłem sobie, dlaczego warto robić filmy. Trema przed ich pokazywaniem, szczególnie pierwszym, odmładza – żartował przed projekcją Janusz Majewski.

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowej edycji gdyńskiej imprezy jest wystawa „Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 35 odsłonach”, która została zaprezentowana publiczności zebranej w Muzeum Miasta Gdyni przez dyrektora tej placówki Dagmarę Płazę-Opacką oraz autorów: pracowników Muzeum Kinematografii w Łodzi – dyrektora Mieczysława Kuźmickiego oraz kuratorów wystawy – Krystynę Zamysłowską i Piotra Kuleszę. Jednym z pierwszych gości zwiedzających ekspozycję był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Dzięki ekspozycji widzowie będą mogli poznać historię festiwalu – poprzez fotografie ze wszystkich edycji imprezy, a także  plakaty, które towarzyszyły filmom-laureatom; na wystawie znalazły się także elementy scenografii i fragmenty rejestracji filmowych. Atrakcją wystawy są nagrody udostępnione przez laureatów Festiwalu, wśród nich ta pierwsza, którą w roku 1974 Jerzy Hoffman otrzymał za „Potop”.

24.05.2010