41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

112 produkcji z 34 krajów, w tym 47 premier znalazło się w ramach czterech sekcji i pokazów specjalnych tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wyselekcjonowano je spośród trzech tysięcy filmów z całego świata. Oprócz tytułów docenionych przez międzynarodową publiczność w programie są też nowości, jak i ciekawe zjawiska kina niezależnego dla dzieci i młodzieży. 41. edycja wydarzenia, które dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej – odbędzie się w Poznaniu od 26 listopada do 3 grudnia br.

Sercem festiwalu pozostaje konkurs o Złote Koziołki, w którym prezentowane są produkcje z lat 2022-2023 – animacje, filmy aktorskie i dokumentalne. W ramach czterech kategorii zostaną wybrane najlepsze – pełne oraz krótkie metraże dla dzieci i dla młodzieży. Za wybór odpowiadać będą międzynarodowe składy jurorskie.

– Festiwalowe filmy pełne są wielobarwnych, autentycznych postaci – bardzo bliskich niedorosłej widowni – które poszukują swojego miejsca w świecie, kształtując swoją tożsamość i budując relacje z ważnymi dla nich ludzi: z pierwszymi miłościami, przyjaciółmi, rodzicami – zaznacza Jerzy Moszkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. Organizatorem MFFMW Ale Kino! jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Sekcje konkursowe

O nagrody w konkursie filmów pełnometrażowych dla dzieci powalczą m.in. animacja „Tonda, Slavka i magiczne światło” (reż. Filip Pošivač) i film dokumentalny „Dziewczyńskie historie” (reż. Aga Borzym). Z kolei w konkursie filmów pełnometrażowych dla młodzieży pokazane zostaną: animacja „Syrena” (reż. Sepideh Farsi) czy body horror „Tygrysica” (reż. Amanda Nell Eu). Konkurs filmów krótkometrażowych to okazja, by zobaczyć filmy trudno dostępne poza festiwalowym obiegiem, jak choćby „Koty są płynne” (reż. Natálie Durchánková), „Wielkie zmartwienie” (reż. Zbigniew Kotecki) czy „Bezsenność Jutki” (reż. Maria Görlich-Opyd), „Przed Madrytem” (reż. Ilén Juambeltz, Nicolás Botana) oraz dokument „Na szczęście mamy taniec” (reż. Hanz Rippe Gabriele, Fernanda Pineda Palencia).

O Złote Koziołki powalczy aż dziewięć polskich produkcji – pięć krótkometrażowych oraz cztery pełnometrażowe, wśród nich „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz) oraz „O psie, który jeździł koleją” (reż. Magdalena Nieć). Oba dofinansowane przez PISF.

„Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz)

Poza konkursem: sekcje i pokazy specjalne

Oprócz pokazów konkursowych na festiwalową publiczność czekają filmy prezentowane w kilku specjalnych sekcjach. Powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat produkcje znajdą się w sekcji panorama dzieci – m.in. kanadyjska animacja „Dounia i księżniczka Aleppo” (reż. André Kadi, Marya Zarif) oraz panorama młodych.

Niesłabnącą popularnością cieszy się sekcja Ale Kino! z piłką. W tym roku jej hasło przewodnie to Dziewczyny grają! Pokazane zostaną: „Lwica” (reż. Raymond Grimbergen) czy „Marinette” (reż. Virginie Verrier). Specjalną gratką okaże się sekcja Ale Kino! Jubileusz, którą festiwal świętuje 60-lecie swojego istnienia. Można będzie zobaczyć tytuły z poprzednich lat, a wśród nich zremasterowana wersja „Proszę słonia” (reż. Witold Giersz). Przy okazji pokazów jubileuszowych organizatorzy zapraszają również na festiwalową nowość: sekretny pokaz – przygotowany dla młodszych dzieci (6+). Nie zabraknie też pokazu specjalnego dla najmłodszych (od 3. roku życia). Tę widownię czeka wydarzenie filmowo-teatralne „Nasza świnka”, a także pokaz filmu świątecznego („Szczęśliwe Święta” w reż. Slobodana Maksimovica) oraz seans we współpracy z fundacją Ludzie dla Ludzi – czarno-biały film dokumentalny z Estonii „Do kogo się uśmiecham” (reż. Eeva Mägi).

„O psie, który jeździł koleją” (reż. Magdalena Nieć)

Publiczność ma głos

Festiwalową tradycją są obrady Jury Dziecięcego oraz Jury Młodych, które – obok dorosłych jurorów – przyznaje swoje nagrody. Młodzi widzowie wyłonią też swoją Nagrodę Publiczności. Ale to nie wszystko – w wyniku kilkudniowych warsztatów udało się dokonać selekcji filmów krótkometrażowych. Powstał zestaw, który można będzie zobaczyć pod tytułem „Aaaa! Czyli życie jest ciężkie, ale nie warto się poddawać”.

Podczas Festiwalu nie zabraknie rozmów z twórczyniami i twórcami, którzy przyjadą do Poznania, aby spotkać się z publicznością. W tym roku będą to m.in. reżyser Germán Vilche i producentka Sol Aramburu („Marzenie Emmy”) oraz reżyserka Jenna Hasse („Tęskniąc za światem”), a także młodzi aktorzy grający w filmach „Dancing Queen” (reż. Aurora Gossé), „Wielkie Marzenia” (reż. Dan Pánek) oraz „O psie, który jeździł koleją” (reż. Magdalena Nieć). Ale Kino! to również miejsce dialogu z branżą filmową i edukacyjną. Od tego roku otwiera się także przestrzeń dla krytyków filmowych zajmujących się kinematografią młodego widza. Seanse oglądać będzie można aż w trzech kinach: Multikinie 51, Kinie Pałacowym i Kinie Muza, a także w Scenie Wspólnej.

27.11.2023