50. Lubuskie Lato Filmowe

Jubileuszowa edycja najstarszego ogólnokrajowego festiwalu filmowego odbędzie się w dn. 29.08-5.09 w Łagowie Lubuskim, 40 kilometrów od zachodniej granicy Polski. Od 1990 r. na festiwalu prezentowane i nagradzane jest kino krajów postkomunistycznych. W tym roku zobaczymy na nim m.in. 12 filmów współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na program 50. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021 składają się pokazy filmów konkursowych, pokazy specjalne, konferencje prasowe, spotkania twórców z publicznością, seminaria, spotkania edukacyjne oraz imprezy towarzyszące.  

Złote Grono dla filmu fabularnego  

O główne nagrody festiwalu – Złote, Srebrne i Brązowe Grono – zawalczy 14 filmów fabularnych. Wśród nich pojawią się m.in. współfinansowane przez PISF: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek), „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska), „Zieja” (reż. Robert Gliński), „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski), „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (reż. Mariusz Wilczyński) oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” (reż. Małgorzata Szumowska).  

Konkurs filmów dokumentalnych  

50. Lubuskie Lato Filmowe będzie również okazją do zapoznania się z filmami dokumentalnymi.   

W konkursie dla dokumentalistów zaprezentowanych zostanie 20 produkcji, w tym: „Koncert balkonowy” (reż. Diana Kadłubowska i Krzysztof Kadłubowski), „Ostatnia szansa” (reż. Wiktoria Niewiadomska), „Między nami” (reż. Dorota Proba), „Trochę raju” (reż. Andrzej Cichocki), „Ostatni rycerze prawej strony” (reż. Michał Edelman) i „Raisa” (reż. Dorota Migas Mazur). Wszystkie te filmy zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

Więcej o festiwalu  

Organizatorem Lubuskiego Lata Filmowego jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Do konkursów festiwalowych wybierane są filmy wyprodukowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 maja 2021 r., które stanowią odrębną całość artystyczną. Więcej na stronie festiwalu.

20.08.2021