55-lecie Filmoteki Narodowej - wystawa

29 kwietnia 1955 roku w Warszawie powołana została Filmoteka Narodowa, której zadaniem była i jest ochrona narodowego dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii oraz upowszechnianie kultury filmowej. Z tej okazji zorganizowano wirtualną wystawę, która prezentuje interesujące i co najważniejsze unikatowe zbiory ikonograficzne.

 

Na stronie www.fn.org.pl zobaczyć można niepublikowane do tej pory werki, fotosy, scenariusze. Na szczególną uwagę zasługują egzemplifikacje Polskiej Szkoły Plakatu, która od lat pięćdziesiątych zajmowała wiodące miejsce w zakresie sztuki użytkowej na świecie. Fenomen tego zjawiska wynikał z faktu, że w socrealizmie tylko plakat, jako dziedzina marginalna, najmniej zagrażająca systemowi, uzyskał największy margines wolności. Jego wartość polegała na zastosowaniu różnych technik artystycznych, głównie kolażu, odręcznej typografii w połączeniu z wysoce malarskim i symbolicznym podejściem do tematu. Plakat filmowy uprawiali najznakomistsi artyści: Henryk Tomaszewski, Eryk Lipiński, Waldemar Świerzy, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski czy wreszcie Walerian Borowczyk.

 

Organizatorzy wystawy zwracają uwagę, że dokonując wyboru materiałów ikonograficznych pochodzących z lat pięćdziesiątych właśnie, chcą dokonać symbolicznego przejścia do czasu początków działalności Filmoteki.

 

Informacja prasowa

05.11.2010