61. MFF w Berlinie

Berlinale

 

Rozpoczyna się się 61. edycja festiwalu filmowego Berlinale. Podczas 10 dni projekcji w kilku sekcjach zostanie zaprezentowanych 5 polskich tytułów.

 

Film „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka, jako jedyny polski film został zakwalifikowany do konkursu filmów krótkich Berlinale Shorts. „Świteź” jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem; 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Prace nad „Świtezią”, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu, zajęły 7 lat. 

 

Berlinale Shorts jest konkursem filmów krótkich, organizowanym od 1955 roku. W tegorocznej edycji konkursu pokazanych zostanie 25 filmów z 21 krajów, które oceni międzynarodowe jury w składzie: Nan Goldin, amerykańska fotografka i reżyserka; izraelski reżyser i dyrektor szkoły filmowej Sam Spiegel Film School, Renen Schorr oraz tunezyjski reżyser i producent, Ibrahim Letaief. Filmy będą konkurować o statuetki Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia oraz o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i stypendium DAAD.

 

W Konkursie Głównym wśród 16 filmów znalazł się obraz z polskim wkładem koprodukcyjnym. „El Premio” („Nagroda”) to pełnometrażowy debiut w reżyserii Pauli Markovitch. Film jest koprodukcją meksykańsko-francusko-polsko-niemiecką. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń, a polskim koproducentem Małgorzata Staroń (Staroń Film). Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pochodząca z Argentyny Paula Markovitch znana jest głównie jako scenarzystka, m.in. filmu „Nad jeziorem Tahoe” z 2008 roku, który gościł w polskich kinach. „El Premio” opowiada intymną historię, opartą na autobiograficznych doświadczeniach reżyserki i rozgrywa się w Argentynie lat 70-tych za czasów rządów Junty.

 

Międzynarodowa premiera pełnometrażowego debiutu reżyserskiego Jana Komasy, „Sali samobójców” współtwórcy głośnej „Ody do radości” odbędzie się w ramach Berlinale 12 lutego. Komasa jest również autorem scenariusza filmu. Producentem jest Studio Filmowe Kadr, najstarsze polskie studio filmowe, które po 14 latach nieobecności powróciło z wielkim sukcesem na rynek filmem „Rewers”.

 

„Sala Samobójców” jest kolejną produkcją odnowionego Kadru. Film prezentowany będzie w ramach programu Panorama Special, w którym twórcy festiwalu prezentują filmy o dużym potencjale dystrybucyjnym. Część z nich po festiwalu w Berlinie trafia do regularnej dystrybucji w wielu krajach. W ramach berlińskiej Panoramy swoje nagrody przyznają m.in. jury FIPRESCI, jury ekumeniczne, Amnesty International i Label Europa Cinema. Filmy startujące w Panoramie mogą ubiegać się również o nagrodę specjalną za najlepszy debiut przyznawaną przez trzyosobowe jury, a także o nagrodę publiczności.

 

W sekcji Generation swój najnowszy film „Jutro będzie lepiej” pokaże Dorota Kędzierzawska. Produkcje w tej sekcji oceniane są przez jury złożone z dzieci i młodzieży. O ich nagrodę polski film powalczy z 58 innymi tytułami z 29 krajów. W 2006 roku reżyserka za film „Jestem” została nagrodzona podczas Berlinale Nagrodą Specjalną Jury Kinderfilmfest.

 

W programie Berlinale w sekcji Forum znalazł się również najnowszy film Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”. Będzie to międzynarodowa premiera obrazu. W sekcji Forum zostanie pokazanych 39 filmów. 17 lutego w ramach Berlinale Talent Campus odbędzie się spotkanie reżyserów i krytyków filmowych „Covering Cinema: Critics Meet Filmmakers” z udziałem Przemysława Wojcieszka. W ramach sekcji Forum odbędą się także spotkania z twórcami z pogranicza sztuk wizualnych i filmu. W jednym z takich spotkań przy Forum Expanded udział weźmie polski twórca Artur Żmijewski.

 

Na targach Co-production Market, towarzyszących Berlinale znajdzie się m.in. najnowszy film Łukasza Barczyka „Italiani”. Na towarzyszącej targom imprezie Talent Project Market projekt „The Here After” zaprezentują producent Mariusz Włodarski i reżyser Magnus von Horn, który studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i jest autorem nagradzanego wielokrotnie krótkiego filmu „Echo”.

 

Co roku do festiwalowej selekcji MFF w Berlinie nadsyłanych jest około 6 tys. filmów z całego świata. W ciągu ostatnich lat na berlińskim festiwalu prezentowane były takie polskie filmy jak „Tatarak” Andrzeja Wajdy (film otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera), „Komornik” Feliksa Falka (nagrodzony Nagrodą Jury Ekumenicznego), czy „Doskonałe popołudnie” Przemysława Wojcieszka. W 2006 roku Andrzej Wajda otrzymał w Berlinie Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości.

10.02.2011