7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Festiwal, który odbędzie się w dniach 24-29 listopada w kinach Kinoteka i Świt, dedykowany jest amerykańskiej aktorce i piosenkarce Barbrze Streisand. Festiwalowi będzie towarzyszył przegląd filmów z jej udziałem, przewidywane jest także wręczenie aktorce „Honorowej Kamery Dawida” za wybitne osiągnięcia i wkład w światową kulturę.

W czasie festiwalu będzie można obejrzeć filmy o tematyce żydowskiej z całego świata, nie pokazywane wcześniej w Polsce.

Filmy startujące w Konkursie Głównym ubiegają się o nagrody – Kamery Dawida. Zaplanowano też imprezy towarzyszące, m.in. pokazy filmów oraz bloki edukacyjne w kinie Świt na Targówku i wystawę fotograficzną w Żydowskim Instytucie Historycznym, połączoną z konferencją na temat projektu Cinema Jenin.

 

Pokazy 7. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej:

 

„Adam Resurrected” (Ein Leben für ein Leben), reż. Paul Schrader, Izrael/ USA/Niemcy 2009, 102′
Po II Wojnie Światowej artysta estradowy oszczędzony od komory gazowej zostaje przywódcą w przytułku dla ocalałych z Holocaustu. W rolach głównych: Jeff Goldblum, Daniel Dafoe.

 

„Agnieszka Holland”, reż. Wiesław Dąbrowski, Polska 2008, 57′
Dokument z wypowiedziami członków rodziny, przyjaciół, współpracowników, a także samej reżyserki.

 

„At Home In Utopia”, reż. Michal Goldman, USA 2008, 57′
Poruszający dokument ukazuje śmiały społeczny eksperyment z lat 20. XX w. Losy klasy robotniczej żydowskich imigrantów – mieszkańców United Workers Cooperative Colony (aka The Coops).

 

„Being Jewish In France”, reż. Yves Jeuland, Francja 2007, 189′
Prowokacyjnie pokazana historia francusko-żydowska od XIX wieku do czasów obecnych.

 

„Broken Promise”, reż. Jirí Chlumský, Słowacja/Czechy/ USA 2009, 129′
Prawdziwa historia Martina Petraski. Jak nastoletni Słowak dzięki nadzwyczajnym zdolnościom piłkarskim i szczęśliwym zbiegom okoliczności przetrwał II Wojnę Światową.

 

„Dekalog po dekalogu”, reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2008, 27′
Film o codziennej tęsknocie i samotności w sferze wiary i uczuć, o próbie odnalezienia Boga i swojego miejsca w świecie.

 

„Faces”, reż. Peter van Huystee, Izrael/ Holandia/ Palestyna/ Belgia 2007, 75′
Francuski artysta J.R. wraz z przyjacielem, Marco „otworzyli” największą nielegalną wystawę fotografii w historii. Zdjęcia zawisły po obydwu stronach muru między Izraelem a Palestyną.

 

„Gevald”, reż. Netalie Braun, Izrael 2008, 16′
Kiedy parada homoseksualistów w Jerozolimie zostaje odwołana przez potężną religijną opozycję, młoda religijna kobieta postanawia pójść pod prąd.

 

„The Gift to Stalin”, reż. Rustem Abdrashev, Kazachstan 2008, 99′
Kazachstan, rok 1949 r. Opowieść o Saszy, który z powodu żydowskiego pochodzenia został deportowany do centralnej Azji. Uratowany przez mężczyznę o imieniu Kasym zostaje z nim w wiosce, w której wkrótce dojdzie do tragedii…

 

„In Another Time”, reż. Lloyd d’Souza, USA 2008, 15′
Rozgrywająca się w Nowym Jorku historia wzajemnego zauroczenia chasydzkiego Żyda i młodej Murzynki ukazuje ograniczenia społeczne rządzące Ameryką początku XX wieku.

 

„Inglorious Basterds”, reż. Quentin Tarantino, USA / Niemcy 2009, 159′
Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus. W innym miejscu w Europie organizuje się grupa żydowskich żołnierzy, którzy mają dokonywać aktów zemsty. Do oddziału Raine dołącza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark. Losy tych ludzi zbiegają się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty…

 

„Jaffa”, reż. Karen Yedaya, Izrael/Niemcy/ Francja 2009, 105′
Historia trudnej miłości między Izraelką a Palestyńczykiem rozgrywająca się w Jaffie – mieście-symbolu trudnego dialogu dwóch państw.

 

„Mama, L’Chaim!”, reż. Elkan Spiller, Niemcy /UK 2008, 5′
62-letni Chaim żyje razem ze swoją 95-letnią matką, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego. Tworzą żywiołowy i wesoły duet, nigdy nie opuszcza ich nadzieja.

 

„Mary and Max”, reż. Adam Elliot, Australia 2009, 88′
Animowana opowieść o niezwykłej korespondencyjnej przyjaźni między samotną ośmiolatką z peryferii Melbourne a wyjątkowo otyłym czterdziestoczterolatkiem z Nowego Jorku.

 

„Run for Your Life” reż. Judd Ehrlich, USA 2008, 95′
Niesamowita historia Freda Lebowa, twórcy Nowojorskiego Maratonu, przeplatany rytmami miejskiego funku lat 70. i 80., materiałami archiwalnymi i wywiadami z politykami, dziennikarzami, słynnymi biegaczami.

 

„SHAHIDA – Brides for Allah”, reż. Natalie Assouline, Izrael/ Niemcy 2007, 76′
Izraelska reżyserka rejestruje więzienne życie kobiet, które zaangażowane były w ataki terrorystyczne w Izraelu.

 

„Stumbling Stone”, reż. Dorte Franke, Niemcy 2008, 75′
Dokument ukazujący walkę o uznanie dla projektu artystycznego „Stolpersteine” – mosiężnych tabliczek układanych ku pamięci ofiar narodowego socjalizmu.

 

„William Kunstler: Disturbing the Universe”, reż. Emily i Sarah Kunstler, USA 2009, 90′
Dokument o życiu Williama Kunstlera, jednego z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych prawników XX w., nakręcony przez jego córki.

 

„The Year My Parents Went on Vacation”, reż. Cao Hamburger, Brazylia 2007, 104′
Odcięty od rodziców chłopiec musi zamieszkać w nieznanej mu gminie żydowskiej. Akcja rozgrywa się w Brazylii lat 70., trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej i militarna dyktatura.

 

„Zion and His Brother”, reż. Eran Merav, Izrael/ Francja 2009, 90′
Historia wyobcowanego społeczeństwa imigrantów na skraju ekonomicznej katastrofy w biednej dzielnicy Haify, gdzie wychował się sam reżyser.

 

„Zwyczajny marzec”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2008, 57′
Wydarzenia roku 1968 w Polsce poznajemy poprzez ówczesne kroniki filmowe, przemówienia Gomułki i Moczara, programy telewizyjne i radiowe demaskujące „prowodyrów zajść” i „syjonistów” oraz esbeckie zdjęcia.

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce. Impreza została dofinansowana m.in. przez PISF, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wszystko festiwalu na stronie: www.wjff.pl

 

Na podstawie materiałów organizatorów

02.11.2009