Animacja VR „Kosmogonik” na trzech festiwalach

Przed doświadczeniem VR „Kosmogonik” w reżyserii Pawła Szarzyńskiego aż trzy międzynarodowe festiwale: we Włoszech, w Holandii i na Litwie. Animacja jest współfinansowana przez PISF.

Polski „Kosmogonik” to pierwsze doświadczenie VR inspirowane twórczością Stanisława Lema, które jest adaptacją groteskowego opowiadania „Uranowe uszy”, będącego częścią zbioru „Bajki robotów”. Najsłynniejszy polski pisarz SF zaprezentował w nim światu planetę Aktynuria, na której starcie zacofania i naukowego rozwoju jest równoznaczne z walką dobra ze złem.

Opowieść o naturze władzy i potrzebie wolności przełożyli na język VR Paweł Szarzyński (reżyser i współautor scenariusza), Lauren Dubowski (współautorka scenariusza), Igor Żukowski (drugi reżyser) oraz Marta Szarzyńska z Kinhouse Studio (producentka). Poza samym tekstem Lema twórcy inspirowali się również pracami Daniela Mroza – autora najsłynniejszych ilustracji do jego opowiadań.   

Muzykę skomponował Piotr Kurek, a głosu głównemu bohaterowi – w polskiej wersji językowej – użyczył Arkadiusz Jakubik. 

Trzy festiwale 

„Kosmogonik” został zaprezentowany międzynarodowej publiczności już kilka razy: na NewImages w Paryżu, na Cannes XR Development Showcase (w ramach Marché du Film) oraz na Bucheon International Fantastic Film Festival w Korei Południowej.

Po krótkiej przerwie animacja VR wraca na festiwalowe salony. Wrzesień, październik i listopad upłyną jej twórcom na prezentowaniu ośmiominutowego dzieła w trzech miejscach:  

  • We wrześniu na litewskim BLON Animation and Games Festival – festiwalu filmów animowanych, gier, doświadczeń AR i VR z całego świata (8-11.09.22)
  • W październiku na międzynarodowym festiwalu interaktywnej sztuki cyfrowej VRE Virtual Reality Experience w Mediolanie (6-9.10.22), 
  • Na przełomie października i listopada na Imagine Fantastic Film Festival, największym festiwalu kina grozy, fantastyki i science fiction w Holandii (26.10-4.11.22).

„Kosmogonik”

Animacja VR powstała w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym oraz Aura Films. Film współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za animację i development odpowiedzialne jest studio Locomotive. Identyfikacją wizualną projektu zajął się Robert Zając (kolektyw kilku.com). 

07.09.2022