Apple Film przegrywa w WSA

18 października 2013 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wszystkie trzy skargi Apple Film Production Sp. z o.o. dotyczące działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Kierowana przez Dariusza Jabłońskiego spółka Apple Film Production Sp. z o.o. skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trzy skargi dotyczące działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Skargi odnosiły się do:

  • przedłużenia przez PISF terminu obowiązywania promesy na udzielenie dofinansowania filmu „Pokłosie” oraz zmiany jej treści (sygnatura akt: V SA/Wa 1524/13). Zmiana treści promesy polegała według Apple Film Production Sp. z. o. o. na uzależnieniu wypłaty kolejnego dofinansowania od rozliczenia produkcji filmu fabularnego „Pokłosie”. Do takiego działania zobowiązywał PISF art. 22 ustawy o kinematografii, zgodnie z którym Instytut nie może udzielić dofinansowania przedsięwzięcia producentowi, który w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia naruszył w sposób istotny umowę zawartą z Instytutem.
  • odmowy przyjęcia przez PISF wniosku na dofinansowanie produkcji filmu (sygnatura akt: V SA/Wa 1546/13) ze względu na naruszenie przez spółkę Apple Film Production Sp. z. o.o. umowy zawartej z PISF na dofinansowanie filmu fabularnego „Pokłosie”.
  • bezczynności Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (sygnatura akt: V SAB/Wa 22/13), która miałaby polegać na nieprzekazaniu odwołania, które spółka Apple Film Production złożyła do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem PISF.

Podczas rozprawy 18 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wszystkie trzy skargi Apple Film Production Sp. z. o. o.

 

W ustnym uzasadnieniu postanowień Sąd stwierdził, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie wydaje decyzji administracyjnych (poza wyjątkiem dotyczącym wpłat na rzecz PISF z tytułu art. 19 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii).

 

Procedura udzielania dofinansowania oraz podpisywane przez PISF i beneficjentów umowy o dofinansowanie mają charakter cywilno-prawny. Procedura administracyjna nie ma tutaj zastosowania. Obu stronom przysługuje natomiast możliwość rozstrzygania ewentualnych sporów w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym.

 

Postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie są prawomocne. Od postanowień przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

18.10.2013