„Aquarius” w ramach Kinokozetki

 „Aquarius” Klebera Mendonçi Filho zostanie pokazana przedpremierowo podczas kolejnej edycji Kinokozetki – cyklu pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca formę terapeutyczną.

Drugie spotkanie w ramach Kinokozetki

Gospodarzami spotkania będą krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan. Seans Kinokozetki odbędzie się w piątek, 23 czerwca 2017, o godz. 19:00, w warszawskim kinie Kultura. Bilety w cenie 19 zł. Organizatorem Kinokozetki jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Druga połówka filmu rozgrywa się psychice widza

„W czasie seansu filmowego mniej więcej połowa filmu wyświetlana jest na ekranie – to jest ta połowa, której wyprodukowanie pochłonęło miliony, i do której trzeba było użyć talentów wielu ludzi różnych specjalności. Jest jednak i druga połowa filmu, która rozgrywa się w psychice poszczególnego widza. Do jej przebiegu potrzebne jest całe życie każdego z nas wraz z naszymi: erudycją, wrażliwością, doświadczeniem, poczuciem humoru, stanem zdrowia i bagażem emocji. Dlatego właśnie ta druga połówka jest u każdego z nas inna. Równie ważna jak film na ekranie, ale pozostająca tajemnicą dla innych widzów tak długo, jak nie zdecydujemy się nią podzielić” – mówi Tomasz Raczek, prowadzący Kinokozetkę.

Oglądanie filmu, które staje się terapią

„Kinokozetka tworzy okazję do rozmowy o emocjach. Porównałbym to do pierwszej wizyty u terapeuty, kiedy to nie mamy żadnych ograniczeń, niczego nie musimy się obawiać i możemy swobodnie mówić o tym wszystkim, o czym nikomu nigdy wcześniej nie mówiliśmy, nie bojąc się żadnej oceny. Chciałbym, aby nasze seanse kinokozetkowe były właśnie podobne do pierwszej sesji u psychologa. Tu nie ma jeszcze miejsca na diagnozę, ani na leczenie, ale pojawia się przestrzeń, w której przede wszystkim musi istnieć poczucie bezpieczeństwa. Widzowie mogą bez obawy opowiedzieć się po stronie różnych bohaterów, czasem takich, którzy są niemoralni z punktu widzenia ogólnie przyjętej moralności. Nie będzie tu żadnej oceny. Chodzi o to, żeby podczas naszych spotkań każdy mógł powiedzieć – tak, ja właśnie odkryłem u siebie podobne uczucia – i żeby dostał bodziec, aby coś z tym zrobić” – dodaje Armen Mekhakyan, prowadzący Kinokozetkę.

Kinoterapia

Funkcjonują różne sposoby prowadzenia kinoterapii. Zależą one od osobowości prowadzących i ich fachowego przygotowania. Przeważająca część praktykujących skłania się ku łączeniu sztuki z nauką i traktowaniu filmów jako swoistych ruchomych ilustracji do omawianych problemów psychologicznych współczesnego człowieka. Formułowane są więc tematy spotkań, a filmy starannie dobierane do zagadnienia, które ma być omawiane według z góry określonego scenariusza. Widzowie korzystają więc z rodzaju grupowej psychoterapii, prowadzonej przez psychologów. Seanse Kinokozetki mają trochę inny przebieg. Prowadzący nie przygotowują wcześniej ich scenariusza i nie wymyślają tematów. Starają się być jedynie subtelnymi moderatorami, bo wierzą, że najciekawsze rozmowy zaczynają się spontanicznie i nie potrzebują żadnego gorsetu.

„Aquarius”

„Aquarius” w reżyserii Klebera Mendonçi Filho opowiada przejmującą historię wdowy, która walczy z bezlitosnym deweloperem o swój dom.

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna (w tej roli Sonia Braga), przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

„Aquarius” wejdzie na ekrany polskich kin 30 czerwca 2017.

Na podstawie informacji prasowej 

05.06.2017