Berlinale. Nowy film Małgorzaty Szumowskiej w Konkursie Głównym!

Andrzej Chyra w filmie W imię... Fot. Michał Englert
Andrzej Chyra w filmie „W imię…”. Fot. Michał Englert

 

Światowa premiera najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej „W imię…” („In the Name of…”) w Konkursie Głównym 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film współfinansowany przez PISF w programie Berlinale

– Cieszę się, że znowu mamy film polskiego twórcy w konkursie głównym w Berlinie. To najważniejszy obok Cannes i Wenecji międzynarodowy festiwal filmowy na świecie. Warto zwrócić uwagę, że dla Małgorzaty Szumowskiej jest to już trzeci pełnometrażowy film fabularny, który zaprezentuje podczas Berlinale – mówi dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Światowa premiera nowego polskiego filmu

 

„W imię…” opowiada współczesną historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość. – Pokazuję głównego bohatera, którego zagrał Andrzej Chyra, jako człowieka borykającego się z samotnością. Tematem nowego filmu jest wiara, wątpliwość, tęsknota za uczuciem – mówiła w jednym z wywiadów reżyserka. Scenariusz filmu napisali wspólnie Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który również jest autorem zdjęć. W filmie „W imię…” obok Andrzeja Chyry i  Mateusza Kościukiewicza, zagrali m.in. Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt, Maria Maj, Olgierd Łukaszewicz oraz aktorzy amatorzy. Producentem współfinansowanego przez PISF obrazu jest firma Mental Disorder 4.Film powstał w koprodukcji z Canal + „W imię…” ma już agenta sprzedaży i jest nim firma Memento Films International. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat

Polacy w Konkursie Głównym

Polski film w Konkursie Głównym zostanie zaprezentowany wśród takich tytułów jak  „Raj: nadzieja” Ulricha Seidla, „Camille Claudel 1915” Bruno Dumonta  czy „Promised Land” Gusa Van Santa.

 

– Z satysfakcją mogę stwierdzić, że twórczość Małgorzaty Szumowskiej została po raz kolejny doceniona przez organizatorów festiwalu. Mam nadzieję, że film „W imię…” zostanie dobrze przyjęty przez Jury i międzynarodową publiczność – podkreśla dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

 

Podczas poprzednich edycji Berlinale w Konkursie Głównym prezentowano takie polskie filmy jak „Tatarak” Andrzeja Wajdy (rok 2009 – film otrzymał wówczas Nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw sztuki filmowej), „Weiser” Wojciecha Marczewskiego (rok 2001) oraz krótkometrażowe „Jam Session” Izabeli Plucińskiej (rok 2005) i „Rendez-Vous” Marcina Janosa Krawczyka (rok  2007).  Od 2008 roku filmy krótkie prezentowane są w konkursie Berlinale Shorts, w którym pokazywane były takie polskie produkcje jak „Kizi Mizi” Mariusza Wilczyńskiego (2008) oraz „Świteź” Kamila Polaka (2011).

Nagrody dla  Wojciecha Staronia i Romana Polańskiego

W 2011 roku Srebrnego Niedźwiedzia za szczególne osiągnięcia artystyczne podczas gali kończącej 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie otrzymał Wojciech Staroń – operator odpowiedzialny za wizualny kształt pokazywanego w Konkursie Głównym  i współfinansowanego przez PISF filmu „El Premio” Pauli Markovich. W 2010 roku Roman Polański otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię filmu „Autor widmo” („The Ghost Writer”).

Nowe polskie filmy w Berlinie

Wśród polskich filmów prezentowanych podczas Berlinale w ciągu ostatnich lat znalazły się takie tytuły jak „Dług” Krzysztofa Krauze (rok 2000, sekcja Panorama – w tym samym programie znalazł się „Trzeci cud” Agnieszki Holland), „Wojaczek” Lecha Majewskiego (rok 2000, sekcja Forum), „Pamiętam” Marcela Łozińskiego (2002, sekcja Forum), „List” Denijala Hasanovica (2002, sekcja Kinderfilmfest),  „Dzień Świra” Marka Koterskiego i „Edi” Piotra Trzaskalskiego (oba w sekcji Forum w roku 2003), krótki metraż „Kocham cię” Pawła Borowskiego (2004, sekcja Panorama), „Nienasycenie” Wiktora Grodeckiego (2004, Panorama), „Dotknij mnie” Anny Jadowskiej i Ewy Stankiewicz (2004, sekcja Forum), „Ballada o kozie” Bartka Konopki (prezentowany w ramach Berlinale Talent Campus w 2004 roku), „Ono” Małgorzaty Szumowskiej (2005 rok, sekcja Panorama), „Komornik” Feliksa Falka (Panorama w 2006 roku), „Doskonałe popołudnie” Przemysława Wojcieszka (Forum w 2006 roku), „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej (sekcja Kinderfilmfest w 2006),  „Sala samobójców” Jana Komasy (Panorama, 2011), „Made In Poland” Przemysława Wojcieszka (Forum, 2011),  „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej (sekcja Generation, 2011), „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej (Panorama, 2012), „Sekret” Przemysława Wojcieszka (Forum, 2012).

Pokazy specjalne – Andrzej Wajda i klasyka polskiego kina

W 2002 roku w ramach retrospektywy pokazywano takie polskie tytuły jak „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Rysopis” Jerzego Skolimowskiego, „Struktura kryształu” Krzysztofa Zanussi, czy „Zaduszki” Tadeusza Konwickiego.  W ramach pokazów specjalnych sekcji konkursowej prezentowano m.in. „Piłata i innych” oraz „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy (2006 i 2000), natomiast w 2008 roku podczas Berlinale odbyła się światowa premiera filmu „Katyń”. Warto wspomnieć, że Andrzej Wajda w roku 2006 został uhonorowany Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości.  W 2009 roku w programie After The Winter Comes Spring pokazano m.in. „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Tańczącego jastrzębia” Grzegorza Królikiewicza, „Z mojego okna” Józefa Robakowskiego, „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego  i  „Wojnę światów – następne stulecie” Piotra Szulkina.

MFF w Berlinie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywa się od 1951 roku lat i jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. 63. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-17 lutego 2013. W tegorocznym programie imprezy obok filmu Małgorzaty Szumowskiej znajdzie się współfinansowany przez PISF film „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, który będzie pokazywany w konkursowej sekcji Generation 14plus oraz w sekcji Panorama.

 

– Cieszy mnie, że w tym roku na festiwalu w Berlinie polskie kino fabularne reprezentują filmy dwóch reżyserek – „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, które łączy osoba tej samej producentki – Agnieszki Kurzydło. To duże osiągnięcie, które należy docenić – zwraca uwagę dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

 

Polskim akcentem będzie również prezentacja w sekcji Forum koprodukcji niemiecko-polskiej „Sieniawka” Marcina Malaszczaka. Film również został wsparty przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Marta Sikorska

18.01.2013