„Chłopi” powalczą o Oscary w aż kilku kategoriach

Amerykański dystrybutor „Chłopów” Sony Pictures Classics zgłosił polski film do wszystkich możliwych kategorii w walce o Oscary. To pozwoli obrazowi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman mieć szansę na więcej nominacji. Są to kategorie: Najlepszy Film, Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa (Łukasz L.U.C Rostkowski) i Najlepsza Piosenka Oryginalna („Koniec Lata”). 23 stycznia 2024 roku zostaną ogłoszone oficjalne nominacje, a gala przyznania Oscarów odbędzie się 10 marca. 

Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta” obejrzało w Polsce już ponad 1,5 mln widzów i jest to najlepszy polski film w box office od czterech lat. Obecnie „Chłopi” wchodzą do dystrybucji w innych państwach m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii od 8 grudnia. Specjalnie dla Polonii w tych krajach, dystrybutorzy zaplanowali pokazy po polsku z napisami po angielsku. W tym samym dniu rozpoczynają się też pokazy filmu w Nowym Jorku i Los Angeles, które potrwają do 14 grudnia. To ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na seanse zostaną zaproszeni zarówno członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, jak i wpływowi krytycy.

„Chłopi” już teraz są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety wytypował polski obraz jako kandydata na tzw. shortlistę, a The Hollywood Reporter określił film jako „porywający wizualny triumf”. – Film „Chłopi” to projekt łączący różne dziedziny sztuki. Literatura, malarstwo, muzyka tworzą spójną całość, która zanurza widza w świecie głębokich emocji. 2024 rok to setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tą porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach – mówi Sean Bobbitt, producent filmu.

Opis fabuły filmu

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. 

Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawiają się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

08.12.2023