Cyfrowy "Wrzos"

Kino
Kino „Wrzos” – kinooperatornia. Fot. MDK Stalowa Wola

 

– Od dłuższego czasu czekaliśmy na uruchomienie programu cyfryzacji kin mówi Katarzyna Wasyl z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.Do digitalizacji szykowaliśmy się od kilku lat, już wcześniej korzystając z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i przystosowując do niej nasze kino. Stalowowolski „Wrzos” jest kolejnym kinem, które już na jesieni tego roku będzie wyświetlać filmy z cyfrowego projektora.

 

Sprzęt pojawi się we „Wrzosie” najpóźniej pod koniec października. Korzyści płynące z cyfryzacji są niewątpliwe. Łatwiejszy dostęp do kopii filmowych jest jedną z bardziej oczywistych. Stalowa Wola ma 68 tysięcy mieszkańców i dwa kina: „Wrzos” oraz nowoczesną „Balladę” nastawioną na repertuar komercyjny. Dzięki zainicjowanemu przez PISF programowi cyfryzacji kin, „Wrzos” będzie w stanie powalczyć o widzów i w pełni wykorzystać swoje możliwości, gdyż kino ma dosłownie ogromny potencjał – jego sala liczy aż 738 miejsc. – Na dostępności filmów komercyjnych jak najbardziej nam zależy, ponieważ związane jest to z bieżącą działalnością kina i jego formą zarobkową – mówi odpowiedzialna za cyfryzację „Wrzosu” Katarzyna Wasyl z MDK w Stalowej Woli. – Jednak większy nacisk kładziemy na edukację i chcemy, żeby nasze kino rozwinęło profil kina upowszechniającego kulturę filmową, ponieważ nikt w regionie się tego nie podejmuje. Odkąd w 2009 roku wstąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, organizujemy coraz więcej interesujących wydarzeń, gdyż widzimy, że w naszych widzach zdołaliśmy rozbudzić ducha filmowego. Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Z tego względu Miejski Dom Kultury jest otwarty na propozycje repertuarowe stalowowolskich kinomanów. Za namową publiczności zorganizowano we „Wrzosie” m.in. przegląd „Mocne Kino z Tarantino”.

 

– Od dłuższego czasu czekaliśmy na uruchomienie programu cyfryzacji kin – mówi Katarzyna Wasyl. W ramach poprzednich dotacji z PISF „Wrzos” zakupił ekran Harkness Hall typu Perlux, nagłośnienie Dolby Digital, zasobnik talerzowy i stolik montażowy. Przeprowadzona została też modernizacja instalacji elektrycznej w kinooperatorni.

 

– Teraz PISF przyznał nam dofinansowanie w wysokości prawie 185 tysięcy złotych, co jest połową kwoty potrzebnej do zakupu zestawu kina cyfrowego – kontynuuje Katarzyna Wasyl. – Ponieważ o digitalizacji myśleliśmy od dawna, pozostałe środki niezbędne do nabycia sprzętu, zabezpieczyliśmy w 2010 roku, rozpisując budżet Miejskiego Domu Kultury, który jest organem prowadzącym kino, na rok 2011. Po prostu było to uwzględniane w rozmowach z Urzędem Miasta.

 

Cieszymy się między innymi z możliwości pokazywania odrestaurowanych kopii z Filmoteki Narodowej – dodaje Katarzyna Wasyl. Cyfrowy projektor pozwoli również na poprawienie jakości tzw. Seansów Pod Palmą, czyli flagowych projekcji „Wrzosu”, podczas których prezentowane jest kino artystyczne.

O programie cyfryzacji kin PISF

Celem programu jest stworzenie Sieci Polskich Kin Cyfrowych. PISF współfinansuje zakup sprzętu do projekcji cyfrowych o minimalnej rozdzielczości 2K w standardzie DCI. Beneficjentami programu są kina należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które do dnia złożenia wniosku nie posiadają projektora cyfrowego w standardzie DCI, wyświetlające minimum 300 seansów rocznie, prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni i edukacji filmowej, które działają co najmniej jeden rok. Więcej informacji na stronie PISF: www.pisf.pl.

 

Kalina Cybulska

01.09.2011