„Czarny Młyn” na ekranach polskich kin

27 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi film „Czarny Młyn” w reżyserii Mariusza Paleja. Obraz współfinansowany przez PISF był nagradzany na festiwalach w Chemnitz, Poznaniu i Moskwie. Produkcja skierowana jest do widza familijnego i zawiera elementy science fiction.

Film miał swoją światową premierę na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Schlingel w Niemczech. „Czarny Młyn” powstał na motywach bestsellerowej powieści autorstwa Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Reżyserem jest Mariusz Palej, twórca obrazu „Za niebieskimi drzwiami”. Autorkami scenariusza są Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek, a za kamerą stanął Wojciech Węgrzyn. W obsadzie oprócz aktorów młodzieżowych znaleźli się m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Nieć, Krzysztof Kiersznowski, Maria Ciunelis, Magdalena Różańska, Robert Talarczyk, Grażyna Bułka i Janusz Chabior.

Producentem filmu jest firma TFP, a do koproducenckiej współpracy zaproszono: Heliograf, RioDePost, Studio produkcyjne Orka, Cafe Ole oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Opis fabuły

Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.

Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować ich na zaskakujący finał walki. Ważną rolę odegra w nim nie tylko coraz bardziej dojrzały i odpowiedzialny Iwo, wspierany przez Piotrka i Natalkę, między którymi rodzi się uczucie. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała także Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.

Prezentowany i nagradzany na świecie

Film otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Schlingel w Niemczech. Zdobył też nagrodę MARCINEK dla filmu pełnometrażowego na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Z kolei na Moscow International Children’s Film Festival wygrał w kategorii Najlepszy Scenariusz.

Ponadto był prezentowany m.in. na festiwalach w Malmo, Montrealu, Tallinnie, a także Bejrucie. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz został wsparty finansowo w ramach systemu „zachęt”, którego operatorem jest PISF.

26.08.2021