Debaty o kinie na Planete Doc

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza na trzy debaty o kinie organizowane w ramach Planete Doc Film Festival. Każda zaprezentuje inne podejście do tematu kultury, zawsze jednak ważna będzie obecność młodych twórców i odbiorców filmu we współczesnym przekazie kulturalnym. Rozmowy poprowadzi Alicja Peszkowska.

Remix w kulturze 2.0
Co to jest?
8 maja, g. 12.00, Kinoteka (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1)

Kultura jest tworzona, omawiana, promowana w wirtualnej przestrzeni. W kulturze zacierają się stare podziały i pojawiają się nowe praktyki (współ)tworzenia i odbioru sztuki. Debata dotyczyć więc będzie otwartości kultury 2.0: o dostępności treści i nowych możliwościach partycypacji. Panelistów interesować będzie „remix” kultury – od rekonstrukcji pojęcia autorstwa, przez hybrydyczne łączenie estetyk na etapie tworzenia, po remiks jako taktykę fanowską i wreszcie jako praktykę badawczą opisującą współczesne przemiany kultury. W dyskusji udział wezmą między innymi: Justyna Hofmokl (socjolożka współkoordynująca projekt Creative Commons Polska), Krzysztof Trzewiczek (muzyk i programista, specjalista w dziedzinie programowania multimediów), Piotr Sarzyński (krytyk sztuki, publicysta tygodnika „Polityka”).

Edukacja filmowa
Jak używać filmu w pracy z innymi?
14 maja, g. 11.00, Kinoteka (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1)

Edukację filmową rozumie się zarówno jako edukację filmem, jak i edukację poprzez film. Obraz filmowy to zapis pewnej rzeczywistości, a także jego świadectwo: wizualna forma, która ujawnia procesy społeczne, opisuje obyczaje i odkrywa mentalność. Zmusza do dyskusji, prowokuje pytania, jest źródłem wiedzy o człowieku i świecie. Edukacja poprzez film może być pretekstem do opisania i umiejscowienia się w konkretnej społeczności. W tym kontekście film staje się praktyką animacyjną: przestrzenią i środkiem ekspresji. W dyskusji udział wezmą między innymi: Agata Sotomska (koordynatorka projektu „Filmoteka Szkolna” w PISF), Piotr Stasik (reżyser i animator kultury) oraz Paweł Ziemilski (reżyser).

Młodzi twórcy
Gdzie i jak stawiać pierwsze filmowe kroki?
15 maja, g. 15.00, Galeria Kordegarda (ul. Gałczyńskiego 3)

Będzie to próba przyjrzenia się młodym dokumentalistom, zastanowienia się nad szansami i trudnościami wiążącymi się z debiutem i pierwszymi filmowymi krokami. Interesująca będzie też dla panelistów perspektywa współtwórcy – producenta. Na jaką pomoc w oparciu o programy ułatwiające młodym start dokumentaliści mogą liczyć? Jak wygląda krajobraz młodego polskiego kina dokumentalnego w 2011 roku? W dyskusji udział wezmą między innymi: Anna Wydra (producentka m.in. „Królika po berlińsku”, pracująca też przy produkcji „Wszystko co kocham”), Igor Chojna (reżyser), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy) oraz Paulina Capała (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”).

 

Wstęp wolny.

 

Informacja prasowa

26.04.2011