"Deep Love" w trasie z Polską Światłoczułą

1 września wspierana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Polska Światłoczuła znowu rusza w trasę. Tym razem odwiedzi południową części kraju ze współfinansowanym przez PISF filmem dokumentalnym Jana P. Matuszyńskiego „Deep Love”.

 

Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie – m.in. te nagrody mają na koncie twórcy dokumentu „Deep Love”. Teraz film obejrzą mieszkańcy miejscowości, które odwiedzi ze swoimi projekcjami Polska Światłoczuła. Pokazom filmu towarzyszyć będą spotkania z reżyserem Janem P. Matuszyńskim oraz montażystą Przemysławem Chruścielewskim.

Twórcy o Polsce Światłoczułej

– Wybieram się w trasę z Polską Światłoczułą przede wszystkim po to, by dostać energię zwrotną od widzów, to jest dla mnie ważny element tworzenia filmu. Pomysł Polski Światłoczułej jest o tyle ciekawy, że jeździ się do miejscowości, które są wręcz spragnione tego typu doznań kulturalnych, filmowych – mówił przed wyruszeniem w trasę z Polską Światłoczułą montażysta Przemysław Chruścielewski.

Duże zapotrzebowanie na kolejne projekcje

– Słyszałem bardzo dobre opinie o Polsce Światłoczułej i stwierdziłem, że to super sprawa. Bardzo sobie cenię, że Polska Światłoczuła nas wybrała. Zależy mi, aby film zobaczyło jak najwięcej osób, a jeżeli mogą to jeszcze zobaczyć ludzie, gdzie nie ma kina to tym lepiej. Film zobaczą także osadzeni w Zakładach Karnych – w Nowym Wiśniczu i Uhercach Mineralnych. To taka niestandardowa widownia. Film pokazywaliśmy już na festiwalach, można go było zobaczyć także w HBO, ale wiem, że jest ciągle duże zapotrzebowanie na kolejne projekcje – mówił reżyser „Deep Love”.

Podzielić się emocjami zawartymi w filmie

– Kiedy został mi zaproponowany ten wyjazd pomyślałem, że warto byłoby pokazać film w miejscowości z której pochodzę, w Urzędowie. Miejscowość ta idealnie wpasowuje się w program akcji – zarówno wielkością miejsca jak i tym, że kiedyś było tam kino. Chciałem też podzielić się z ludźmi, których znam od dzieciństwa swoją pracą, tym co mogę im zaoferować w postaci emocji zawartych w filmie – mówił montażysta, który współpracuje z reżyserem Janem P. Matuszyńskim od czasów studenckich.

„Światłoczuła” publiczność

– Mam nadzieję, że publiczność „światłoczuła” nie będzie mnie pytała o to, co zwykle. Może się okazać, że istnieją konteksty, których jeszcze nie poznaliśmy. Miałem fajną rozmowę na festiwalu w Moskwie, która trwała prawie dwie godziny, chciałbym żeby te spotkania zawsze tak wyglądały. Zależało mi, żeby zrobić film uniwersalny, który każdy może sobie interpretować na swój sposób – podkreślał reżyser.

Spotkania z Janem P. Matuszyńskim – reżyserem:

  • 1 IX Miasteczko Śląskie, g. 18:00 (Miejski Ośrodek Kultury)
  • 2 IX Chybie, g. 18:30 (Gminny Ośrodek Kultury, ul. Cieszyńska 2)
  • 3 IX Nowy Wiśnicz, g. 10.30 (Zakład Karny)

Spotkania z Przemysławem Chruścielewskim – montażystą:

  • 8 IX Zabłocie, g. 18.00 (Świetlica w Zabłociu)
  • 9 IX Urzędów, godz. 19.00 (Gminny Ośrodek Kultury, Dzikowskiego 1)
  • 10 IX Uherce Mineralne, godz. 18.00 (Ursa Maior, Uherce Mineralne 122 A)
  • 11 IX Uherce Mineralne, godz. 10.00 (Zakład Karny)

Więcej informacji: www.polskaswiatloczula.pl.

28.08.2014