Dokument „Pianoforte” na ekranach polskich kin

Legendarny Konkurs Chopinowski co pięć lat elektryzuje melomanów na całym świecie. Wszystkie oczy są wówczas zwrócone na to, co dzieje się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po raz pierwszy kulisy tego wydarzenia można poznać dzięki filmowi dokumentalnemu „Pianoforte”, który od 16 lutego dostępny jest w polskich kinach. Muzyka poważna jest tylko jednym z tematów obrazu Jakuba Piątka. Reżyser postanowił skoncentrować się na młodych uczestnikach i uczestniczkach. Wszyscy swoje życie poświęcili graniu, a jedna fałszywa nuta może przekreślić to, na co pracowali przez tyle lat. Jak odnajdują się w tej sytuacji? Film dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Podczas ostatniej edycji, w 2021 roku – do pierwszego etapu przeszło 87 wybitnych muzyków. Po kilkunastu dniach rywalizacji w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Twórcy „Pianoforte” mieli ogromne szczęście wybrać tych, którzy doszli bardzo daleko. Jak przyznaje reżyser projekt był niezwykle ryzykowny, bo mogło się okazać, że wszyscy odpadną w pierwszym etapie i ostatecznie powstanie film krótkometrażowy.

Bohaterami obrazu Jakuba Piątka są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach.

Festiwalowa droga filmu

Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu Sundance 2023, gdzie był prezentowany w konkursowej sekcji World Cinema Documentary Competition. Polska publiczność po raz pierwszy mogła go zobaczyć podczas 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Następnie był pokazywany na duńskim festiwalu CPH:DOX, FIDBA w Buenos Aires, a także podczas m.in. Philadelphia Film Festival, In-Edit Music Documentary Film Festival w Barcelonie, Festival dei Popoli we Florencji czy Docaviv Galilee 2023 w Tel Avivie.

„Pianoforte” otrzymało nominację Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów IDA w kategorii Najlepszy Dokument Muzyczny czy też nominacją do Golden Reel Awards w kategorii Najlepszy Montaż Muzyki dla Michała Fojcika oraz Joanny Popowicz.

O twórcach filmu

Reżyserem filmu jest Jakub Piątek, którego debiut fabularny „Prime Time” pokazywany był w Sundance w 2021 roku. Zdjęcia do „Pianoforte”, których autorem jest Filip Drożdż – powstawały m.in. w Chinach, Rosji i we Włoszech. Za montaż odpowiada Ula Klimek-Piątek, za dźwięk: Anna Rok, Michał Fojcik MPSE i Joanna Popowicz, a kierownictwo produkcji sprawowała Katarzyna Dudarewicz.

Film wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, a polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). „Pianoforte“ powstaje w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon).

16.02.2024