Dokument „Skąd dokąd” z premierą festiwalową w Ukrainie

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowy film dokumentalny „Skąd dokąd” znalazł się w Konkursie Narodowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odesie. Obok dziewięciu innych produkcji, obraz w reżyserii Maćka Hameli powalczy o nagrody dla najlepszego filmu ukraińskiego oraz dla najlepszego dokumentu. 14. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-26 sierpnia br.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie jest jednym z największych festiwali filmowych w Europie Wschodniej i głównym wydarzeniem kina narodowego, gdzie odbywają się premiery najbardziej wyczekiwanych filmów ukraińskich, a także debiuty młodych talentów. Powstał w 2010 roku, aby promować wysokiej jakości kino artystyczne wśród ukraińskiej publiczności, a także wspierać rozwój tamtejszego przemysłu filmowego w kraju i za granicą.

Przez wzgląd na działania wojenne toczące się na terytorium Ukrainy, festiwal kontynuuje swoją działalność w różnych miejscach poza Odesą. W 2022 roku część programu została zaprezentowana w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Berlinale. 14. edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach. W Czerniowcach w południowo-zachodniej części Ukrainy zaplanowano większą część imprezy, w szczególności pokazy filmów konkursowych i pozakonkursowych oraz wydarzenia branżowe. Retrospektywy i filmy z sekcji specjalnych będą wyświetlane w ograniczonym zakresie w samej Odesie w kinie Multiplex.

Pokazy i nagrody „Skąd dokąd”

Pokaz na festiwalu w Odesie będzie pierwszą projekcją polsko-francusko-ukraińskiej koprodukcji w Ukrainie. „Skąd dokąd” miał swoją polską premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim oraz nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Następnie miał miejsce światowy pokaz filmu w Cannes – w sekcji ACID.

Ostatnio obraz zdobył główną nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym Sheffield DocFest w Wielkiej Brytanii, a także był prezentowany w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FEMA La Rochelle we Francji w sekcji promującej projekt l’Année du Documentaire 2023.

Opis fabuły filmu

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

Film „Skąd dokąd” (ang. „In the Rearview”) to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Twórcy filmu

Autorem scenariusza i reżyserem „Skąd dokąd” jest Maciek Hamela, a autorami zdjęć: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski i Piotr Grawender. Za montaż odpowiada Piotr Ogiński, za muzykę – Antoni Komasa Łazarkiewicz, za postprodukcję dźwięku Marcin Lenarczyk, a za postprodukcję koloru Aleksandra Kraus.

Producentami filmu są Piotr Grawender (Affinity Cine) i Maciek Hamela (Impakt Film), a koproducentami Jean-Marie Gigon (SaNoSi Productions) i Anna Palenchuk (435 FILMS).

12.07.2023