Sesja 2/2015. Odwołania rozpatrzone pozytywnie

Produkcja filmowa Priorytet: Produkcja filmów dokumentalnych Sesja 2/2015 Odwołania rozpatrzone pozytywnie
Tytuł lub nazwa Reżyser Producent Decyzja po odwołaniu Uzasadnienie
Szkoła Lwowsko-Warszawska Andrzej Gajewski Film Open Group Sp. z o.o. 130 000 Historia polskiej filozoficznej szkoły naukowej zapoczątkowanej przez Kazimierza Twardowskiego pod koniec XIX wieku w Warszawie i rozwijanej dalej przez jego uczniów w Warszawie m.in. Tadeusza Kotarbińskiego i Władysława Tatarkiewicza. Projekt filmowy o znaczących walorach edukacyjnych, który może przybliżyć widzom jeden z najbardziej liczących się w ówczesnej nauce ośrodków myśli logicznej i filozofii.
Jarocin. Pod prąd Marek Gajczak, Lech Gnoiński Stowarzyszenie Film Kraków 90 000 Kolejny projekt filmowy autora świetnie przyjętego filmu dokumentalnego o historii polskiego rocka „Beats of freedom”. „Jarocin. Po prąd” ma znaczny potencjał poznawczy dla widzów zainteresowanych blisko czterdziestoletnią historią kolebki polskiego undergroundu muzycznego. Film ma szansę stać się wciągającą, dynamiczną opowieścią o polskiej scenie muzycznej, wypełnioną unikatowymi archiwaliami i rozmowami z muzykami. Szansa na dystrybucję kinową i festiwalową.
Sąsiedzi Krzysztof Wierzbicki Film Studio MTM Sp. z o.o. 80 000 Ciekawy pomysł opierający się na paralelnym pokazaniu losów sąsiadów jednego miasta Zgorzelec-Görlitz podzielonego rzeką Nysą. Łączy ich niełatwa historia, niezatarte wspomnienia, a jednocześnie dzieli narodowość, doświadczenia, kultura oczekiwania od wspólnej Europy. Scenariusz po poprawkach rokuje powstanie interesującego filmu pokazującego współczesne sąsiedztwo dwóch narodów z najbardziej naturalnej perspektywy – relacji międzyludzkich społeczności pogranicza.
Układanie wolności Sławomir Malcharek, Róża Fabjanowska Lab ART. Ewa Róża Fabjanowska 80 000 Portret filmowy jednej z najciekawszych postaci polskiego życia kulturalnego - Andy Rottenberg. Krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, znawczyni sztuki współczesnej. Szansa na powstanie interesującego filmu dokumentalnego o kobiecie silnej, bezkompromisowej, której losy, w tym tragiczne osobiste przeżycia, są świadectwem czasów w jakich przyszło jej żyć.
Produkcja filmowa Priorytet: Rozwój projektu - film fabularny Sesja 2/2015 Odwołania rozpatrzone pozytywnie
Tytuł lub nazwa Reżyser Producent Decyzja po odwołaniu Uzasadnienie
Podziemne jeziora Wiesław Saniewski Saco Films Ltd. Sp. z o.o. 60 000 Historia miłości młodych ludzi w jednej z podbytomskich wsi, w latach pięćdziesiątych XX wieku. Polityka oraz narzucone przez nią ograniczenia odbierają im szansę na miłość i wybór własnej drogi życiowej. Projekt będzie rozwijany zgodnie z uwagami ekspertów. Docenili oni jego wartość artystyczną, zwracając jednocześnie uwagę na niewykorzystanie do końca potencjału dramaturgicznego tkwiącego także w wydarzeniach historycznych epoki, w której ma toczyć się film.
Produkcja filmowa Priorytet: Stypendia scenariuszowe - filmy fabularne Sesja 2/2015 Odwołania rozpatrzone pozytywnie
Tytuł lub nazwa Scenarzysta Decyzja po odwołaniu Uzasadnienie
Ona Mateusz Kościukiewicz, Marek Beylin 50 000 Historia opowiadająca o życiu i twórczości Aliny Szaposznikowej (1926-1973), wybitnej polskiej rzeźbiarki i graficzki. Autorzy dysponują unikalną dokumentacją do napisania scenariusza, co może zamienić się w intrygującą opowieść i fascynujący film biograficzny.
Produkcja filmowa Priorytet: Stypendia scenariuszowe - filmy dokumentalne Sesja 2/2015 Odwołania rozpatrzone pozytywnie
Tytuł lub nazwa Scenarzysta Decyzja po odwołaniu Uzasadnienie
Akcja inteligencja Hanna Zofia Etemadi 30 000 Historia o niemieckim akcie ludobójstwa skierowanym przeciwko polskiej elicie, głównie inteligencji na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy po agresji w 1939 roku. W trakcie operacji zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Produkcja filmowa Priorytet: Produkcja filmów fabularnych Sesja 2/2015 Odwołania rozpatrzone pozytywnie
Tytuł lub nazwa Reżyser Producent Decyzja po odwołaniu Uzasadnienie
Wszyscy chcą kochać Agnieszka Glińska Scorpio Sp. z o.o. 2 093 000 Debiut reżyserski. W formie musicalowej, nieczęsto niespotykanej w polskim kinie współczesnym, twórcy opowiadają historię rodziny trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia warszawianek. Musical będzie oparty na największych przebojach polskiej mużyki rozrywkowej ostatnich dziesięcioleci. Projekt starannie przygotowany od strony budżetowej i promocyjnej; scenariusz udoskonalony po sugestiach ekspertów. Szansa na sukces frekwencyjny w polskich kinach.
Kantor Jan Hryniak Studio Rewers Sp. z o.o. 2 000 000 Scenariusz filmu o Tadeuszu Kantorze jest próbą przedstawienia tej wyjątkowej postaci poprzez historię prezentującą większość aspektów jego życiorysu, ale też imponującego dorobku. Bardzo staranna dokumentacja, interesująca wizja artystyczna, obiecujące wybory obsadowe rokują powstanie filmu, który przybliży w sposób nieszablonowy niepowtarzalną postać Tadeusza Kantora.
Przed sklepem jubilera Artur Piotrowski Artur Piotrowski Films 1 000 000 Debiut reżyserski. Filmowa adaptacja utworu Karola Wojtyły wydanego po raz pierwszy w 1960 roku. Szansa na powstanie współczesnego kina dotykającego tematów religijnych, stawiającego pytania o źródła europejskiej tożsamości, zachęcającego do dyskusji o takich wartościach jak rodzina, miłość, małżeństwo. Po zastosowaniu się do uwag ekspertów, może powstać interesujący i niebanalny film, komentujący polską duchowość AD 2015 oraz kondycję współczesnego człowieka.
Las. 4 Rano Jan Jakub Kolski Jan Jakub Kolski Wytwórnia Filmowa Popielawy 700 000 Intrygująca i niejednoznaczna historia człowieka, który mieszka w lesie w wybudowanej przez siebie ziemiance. Żywi się tym, co uda mu się upolować, a za swoje towarzystwo ma kota i psa. Kiedyś podobno był królem życia, ulubieńcem tłumów, natomiast dziś jego jedyną rozmówczynią jest prostytutka pracująca przy pobliskiej drodze.
Klub Włóczykijów Tomasz Szafrański Domino Film Małgorzata Domin 400 000 Film dla młodzieżowej widowni będący adaptacją popularnej powieści Edmunda Niziurskiego „Klub włóczykijów, czyli trzynaście przygód wujka Dionizego”. Historia przygód siedemnastoletniego Kornela, który wraz ze swoim zwariowanym wujkiem i grupką przyjaciół wyrusza na poszukiwanie legendarnego skarbu. Projekt z potencjałem na sukces frekwencyjny; zapewniona dystrybucja kinowa.