"Dotknięcie Anioła" na INPUT w Japonii

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego zostanie pokazany na konferencji INPUT 2015 w Japonii jako jedyny projekt filmowy z Polski.

Jedyny polski projekt na INPUT 2015

Dokument „Dotknięcie Anioła” został wybrany do programu konferencji spośród 250 propozycji telewizyjnych zgłoszonych przez nadawców publicznych ze wszystkich kontynentów. Polski film jest jedną z 78 produkcji telewizyjnych z 32 krajów świata, które zostaną zaprezentowane międzynarodowej społeczności w Japonii.

„Dotknięcie Anioła”

„Dotknięcie Anioła” to poetycka opowieść dokumentalna Henryka Schoenkera, Żyda pochodzącego z Oświęcimia, który stawia trudne pytania: Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz – Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów – Biura Emigracji Żydów do Palestyny. Dlaczego ta szansa się nie powiodła, a ludzie zamiast uratować się , zginęli w komorach Auschwitz – Schoenker mówi odważnie patrząc każdemu prosto w oczy.

W filmie po raz pierwszy na ekranie ożywają „archicollage”. Autorski wynalazek reżysera Marka Pawłowskiego oraz grafika Roberta Manowskiego jest nowym, artystycznym sposobem przywoływania minionych wydarzeń.

Polsko-niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

Film jest koprodukcją polsko- niemiecką Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, z finansowym wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media Bruksela. Producentem wiodącym jest Zoyda Art Production.

INPUT

INPUT jest największym międzynarodowym spotkaniem środowisk telewizji publicznych. Jest jedną z tych konferencji, które nie tylko przybliżają kierunki rozwoju programowego telewizji na świecie, ale także przyczyniają się do podnoszenia standardów realizacji programów. Podczas majowej konferencji prezentowanych i omawianych jest corocznie kilkadziesiąt najlepszych, najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych programów oraz filmów wyprodukowanych przez telewizje publiczne z całego świata. W projekcjach i dyskusjach bierze udział kilkuset twórców, dziennikarzy i producentów związanych z ponad 60 publicznymi telewizjami ze wszystkich kontynentów.

Informacja prasowa

07.05.2015