"Droga na drugą stronę" wygrywa w Annecy

Droga na drugą stronę

 

Polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych na zakończonym 9 czerwca 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Droga na drugą stronę” najlepszym filmem

Współfinansowana przez PISF polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian wygrała konkurs filmów pełnometrażowych i otrzymała główną nagrodę w tej sekcji – Kryształ dla najlepszego filmu pełnometrażowego. Film jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Polskim koproducentem filmu jest Fundacja Magellan, a jego polskim producentem – Arkadiusz Wojnarowski.

 

 

Nagrodę za najlepszy wideoklip otrzymali także polscy twórcy: Przemysław Adamski i Katarzyna Kijek za piosenkę „Pirate’s Life” zespołu We Cut Corners.

Kolejna nagroda dla filmu Ancy Damian

Grand Prix na festiwalu w Annecy jest kolejną nagrodą dla filmu „Droga na drugą stronę”. Obraz został doceniony za granicą m.in. w Locarno (Nagroda Don Kichote, Nagorda Jury Ekumenicznego), Cottbus (Nagroda Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie Jury Międzynarodowego), Kopenhadze (Nagroda Amnesty International), Jihlavie (Nagorda Silver Eye), Meksyku (Srebrna Puma) i Rumunii (Nagroda GOPO za muzykę i dźwięk). W Polsce „Droga na drugą stronę” otrzymała nagrody m.in. na 37. Gdynia Film Festival (Nagroda Specjalna Jury, nagrody za najlepszy dźwięk i muzykę, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie Jury Ekumenicznego), XVII festiwalu OFAFA w Krakowie (Srebrna Kreska) i 10. edycji Gdańsk Doc Film Festival (Nagroda Główna „Brama Wolności”).

Sekcje pozakonkursowe

W sekcjach pozakonkursowych 36. edycji festiwalu w Annecy znalazły się cztery krótkometrażowe polskie animacje: „The Game” w reżyserii Marcina Jańca, „Ognisty ptak” w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego, i dwa obrazy współfinansowane przez PISF: polsko-francuska koprodukcja „Agnieszka” w reżyserii Izabeli Bartosik-Burkhardt „Rondo” w reżyserii Artura Kordasa, zrealizowane w ramach programu „Młoda animacja” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Festiwal w Annecy

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. Co roku podczas imprezy pokazywanych jest około 180 filmów animowanych z całego świata, w kilku sekcjach konkursowych m.in.: pełen metraż, krótki metraż, serial telewizyjny, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność mogła obejrzeć wyselekcjonowane animacje krótkometrażowe.

Polskie animacje w Annecy

W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja „Krok” autorstwa Piotra Kamlera w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Nagrody na festiwalu zdobywają także animacje współfinansowane przez PISF. Oprócz „Drogi na drugą stronę”, w 2007 roku również „Piotruś i wilk” Suzie Templeton zdobył główną nagrodę festiwalu. W ubiegłym roku w Annecy nagrodzono trzy animacje, które były współfinansowane przez PISF : „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.annecy.org.

 

Paulina Bez

10.06.2012