Dwa polskie filmy w Konkursie Głównym w Wenecji 

Najnowszy, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zatytułowany „Kobieta z…” zostanie zaprezentowany w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Szansę na Złotego Lwa ma również „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland. Z kolei w sekcji Orizzonti znalazła macedońsko-polsko-chorwacka koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorana Stolevskiego, a w Out of Competition najnowszy film Romana Polańskiego – „The Palace”. Oba obrazy dofinansował PISF. Jubileuszowa, 80. edycja festiwalu w Wenecji potrwa od 30 sierpnia do 9 września.

„Kobieta z…” (dofinansowany przez PISF)

Akcja nowego filmu (ang. „Women of…”) Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (odpowiada też za zdjęcia) rozgrywa się w krajobrazie polskiej transformacji od komunizmu do kapitalizmu. Opowiada o 45 latach życia Anieli Wesoły, która ponad połowę dorosłego życia przeżyła w prowincjonalnym polskim miasteczku jako mężczyzna. Droga do wolności osobistej jako kobiety transpłciowej ujawnia trudności w małżeństwie i rodzicielstwie, napięte relacje rodzinne i skomplikowane postawy w jej otoczeniu, które nieustannie stawiają ją w sytuacjach niemożliwych. Jakich wyborów będzie musiała dokonać Aniela? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by stać się tym, kim naprawdę jest? 

W rolach głównych występują: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Mateusz Więcławek, Joanna Kulig i Bogumiła Bajor. Za charakteryzację odpowiadają Waldemar Pokromski i Monika Kaleta, za scenografię – Marek Zawierucha, za kostiumy – Anna Englert, a za montaż – Jarosław Kamiński. Film wyprodukowali: Klaudia Śmieja-Rostworowska (No-Mad Films), Katarzyna Jordan-Kulczyk, Gregory Jankilevitsch, Bogna Szewczyk-Skupień, Małgorzata Szumowska, Michał Englert, a jego koproducentami są: Jonas Kellagher i Kristina Borjeson. producent wykonawczy filmu jest Adam Gudell.

„Kobieta z…” (reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert)

„Zielona granica”

Najnowszy obraz Agnieszki Holland nawiązuje do kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

W obsadzie tej polsko-czesko-francusko-belgijskiej koprodukcji znaleźli się: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz Macieja Pisuka. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. Obraz od 22 września zadebiutuje w polskich kinach.

„Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland)

„Housekeeping for Beginners” (dofinansowany przez PISF)

Światowa premiera filmu odbędzie się w ramach w prestiżowej sekcji Orizzonti, drugiej co do ważności po Konkursie Głównym. Skupia się ona na kinie arthouse’owym i młodych, wschodzących twórcach. Akcja filmu Gorana Stolevskiego rozgrywa się w zniszczonej willi na przedmieściach Skopje. Umierająca na raka Suada zmusza swoją partnerkę Ditę do obietnicy, że wychowa jej dwie córki – temperamentną Vanesę i cichutką Mię. Żyją one w domu z grupą queerowych osób – m.in. z Tonim i jego młodocianym kochankiem Alim, który o dziwo okazuje się największym wsparciem dla dziewczynek. Aby je adoptować Dita musi dokonać wielu machinacji, choćby zmusić Toniego, aby ją poślubił. Ale biurokracja to tak naprawdę najłatwiejsza część, bo to uczucia okazują się prawdziwym wyzwaniem.

W obsadzie filmu znaleźli się: Anamaria Marinca, Alina Serban, Samson Selim, Vladimir Tintor, Dzada Selim, Mia Mustafa, Sara Klimoska, Rozafa Celaj oraz Ajshe Useini. Kierowniczką produkcji jest Bogna Szewczyk, autorem zdjęć – Naum Doksevski, scenografii – Anna Rzeźniczek, kostiumów – Roza Trajceska Ristovska, a muzyki – Alen Sinkauz i Nenad Sinkauz. Za montaż odpowiada Goran Stolevski, a za dźwięk – Emma Bortignon i Zoran Maksimovic. Producentem filmu jest List Production (Marija Dimitrova), a koproducentami: Madants (Klaudia Śmieja- Rostworowska, Beata Rzeźniczek), Kinorama (Ankica Jurić Tilić), Sense Production (Milan Stojanovic) i Industria Film (Blerta Basholli).

„Housekeeping for Beginners” (reż. Goran Stolevski)

„The Palace” (dofinansowany przez PISF)

W sekcji pozakonkursowej festiwalu w Wenecji premierowo zostanie pokazany włosko-szwajcarsko-polsko-francuski film Romana Polańskiego – satyra obyczajowa zatytułowana „The Palace”. Jego akcja rozgrywa się w luksusowym hotelu położonym w alpejskim kurorcie. Na bal sylwestrowy zamykający stare tysiąclecie zjeżdżają się goście reprezentujący światowy high life wymieszani z gangsterami i aferzystami chcącymi wykorzystać „pluskwę milenijną”. „The Palace” jest opowieścią wielowątkową. Losy rozmaitych postaci splatają się – w zaskakujący i zabawny sposób portretując beztroski świat ubiegłego tysiąclecia, którego optymizm i wiarę w postęp szybko zakończył atak na World Trade Center 11 września 2001.  

W filmie wystąpili: Oliver Masucci, Fanny Ardant, John Cleese, Bronwyn James, Joaquim De Almeida, Luca Barbareschi, Milan Peschel, Fortunato Cerlino i Mickey Rourke. Współautorami scenariusza do „The Palace” są: Roman Polanski, Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Pawel Edelman, za montaż – Hervé De Luze, kostiumy – Carlo Poggioli, za muzykę – Alexandre Desplat, za dźwięk – Lucien Balibar, a za efekty specjalne – Antonio Corridori. Producentami filmu są: Èliseo Entertainment (Luca Barbareschi), Rai Cinema (Paolo Del Brocco), Cab Productions (Jean-Louis Porchet), Lucky Bob (Wojciech Gostomczyk) i Rp Productions (Roman Polanski).

25.07.2023