Dwie polskie produkcje na festiwalu kwalifikującym do Oscarów i EFA

Dwie produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zostaną zaprezentowane na OFF – Odense International Film Festival. Chodzi o dokument „Skorupka” Konrada Kosycarza oraz krótką fabułę „Na żywo” Mary Tamkovich. To prestiżowe wydarzenie, które kwalifikuje do Oscarów i rekomenduje do Europejskich Nagród Filmowych, odbędzie się w dniach: 28 sierpnia-3 września br.

OFF – Odense International Film Festival to festiwal filmów krótkometrażowych, który od 1975 roku odbywa się w duńskim mieście Odense. Wydarzenie kwalifikuje do Oscarów w aż trzech krótkometrażowych kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Jury wybierze także film z jednego z konkursów, który zostanie zakwalifikowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. 

Trzy lata temu Warszawska Szkoła Filmowa to właśnie tam prezentowała nominowaną później do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej fabularny krótki metraż „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. W ramach festiwalu, poza pokazami, organizowane są również prelekcje, warsztaty, debaty, seminaria, spotkania branżowe i imprezy.

„Skorupka” w konkursie dokumentalnym

Bohaterką filmu jest Oliwka, córka właścicieli sklepu spożywczo-przemysłowego na parterze ich domu w małej wsi we wschodniej Polsce. Jej dziecięca beztroska zakłócana jest przez stałych bywalców rodzinnego sklepiku. Z początku wydaje się, że rezolutna dziewczynka świetnie radzi sobie z nachalnymi zaczepkami klientów o różnym poziomie trzeźwości. Widz szybko jednak zorientuje się, że nie jest to tylko komedia o małej „szefowej”, która rozstawia dorosłych po kątach. Czy w takich warunkach Oliwka znajdzie przestrzeń na to, by pozostać po prostu dzieckiem?

Autorem zdjęć do filmu jest Karol Kempiński, za montaż odpowiadają: Oliwier Faikis i Konrad Kosycarz, za dźwięk – Michał Bielecki, a za muzykę: Janek „Korcz” Korczyński i Kuba Niewiński. Kierownictwo produkcji sprawowała Aleksandra Krucińska, a opiekę artystyczną – Robert Wichrowski. Producentem filmu jest Maciej Ślesicki (Warszawska Szkoła Filmowa).

„Na żywo” w konkursie fabularnym

Krótkometrażowy film absolwentki Warszawskiej Szkoły Filmowej Mary Tamkovich „Na żywo” ma już na swoim koncie nagrodę Silver Hugo na Chicago International Film Festival, a także wyróżnienie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był też prezentowany m.in. na festiwalach w Teheranie, Bilbao oraz Leeds. Obraz powstał w Wajda Studio. Jego fabuła inspirowana jest prawdziwą historią dwóch dziennikarek niezależnej białoruskiej telewizji Belsat TV. Katsiaryna Andreeva (prawdziwe nazwisko Katerina Bakhvalova) i Daria Chultsova zostały zatrzymane 15 listopada 2020 roku w Mińsku i oskarżone o „organizację i przygotowywanie działań rażąco naruszających porządek publiczny”.

Pokojowa demonstracja w Mińsku, upamiętniająca pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę, zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Świat dowiaduje się o tym dzięki transmisji dziennikarek niezależnej białoruskiej telewizji, które jako jedyne przekazują na żywo informacje o przebiegu wydarzeń. Ze względów bezpieczeństwa relację prowadzą z okien jednego z okolicznych mieszkań. Gdy służby zaczynają strzelać do protestujących, a kobiety zostają namierzone przez milicyjny dron, mają niewiele czasu na podjęcie decyzji czy mimo ryzyka kontynuować swoją misję.

05.06.2023