Dwie polskie produkcje nagrodzone na Animafest

Współfinansowany przez PISF film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest w Zagrzebiu. Z kolei etiuda animowana „Jestem tutaj” Julii Orlik zdobyła nagrodę Dušan Vuko Award dla najlepszego filmu studenckiego. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 7-12 czerwca.

Animafest, którego pierwsza edycja odbyła się w 1972 roku, jest drugim najstarszym na świecie festiwalem poświęconym animacji i jednocześnie jednym z najbardziej prestiżowych. W tym roku w Zagrzebiu zaprezentowanych zostało w sumie aż 10 polskich produkcji. Oprócz nagrodzonych były to: „Książę w cukierni” Katarzyny Agopsowicz, „Własne śmieci” Darii Kopiec i „Księżyc” Tomasza Popakula w konkursie filmów krótkometrażowych. Ponadto w sekcji World Panorama znalazły się „Psie Pole” Michaliny Musialik i „Wizyta” Mateusza Jarmulskiego oraz „Trzy skoki do szczęścia” Artura Hanaja, „Pięć minut starsza” Sary Szymańskiej, a także „Dobranoc sąsiedzie” Rozalii Las w konkursie etiud studenckich.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Film Mariusza Wilczyńskiego, który realizowany był przez 14 lat, to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Postaciom z animacji głosu użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa nie tylko w piosenkach, a sam film powstał z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka, rozmowy.

Fabuła i twórcy filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

„Jestem tutaj”

Autorką scenariusza oraz reżyserką współfinansowanej przez PISF animacji jest Julia Orlik, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Obraz zdobył nagrodę na festiwalu Kaboom Animation Festival w Holandii, a także Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii, polskim Etiuda&Anima oraz I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto animacji przyznano specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Stuttgarcie, a także Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

Film opowiada historię małżeństwa, w którym starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić zajmowanie się matką z pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

15.06.2021