Ruszył festiwal w Karlowych Warach

Logo KVIFF

 

Dziewięć polskich filmów zostanie pokazanych podczas 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który rozpoczął się 29 czerwca. Siedem produkcji zakwalifikowało się do sekcji konkursowych. Wśród nich znalazły się również filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs główny

W tym roku do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach zakwalifikowały się dwie polskie produkcje: „Zabić bobra” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego (film otrzymał wsparcie PISF) i współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-czeska koprodukcja „Polski film” w reżyserii Marka Najbrta, zwycięzcy 3. edycji festiwalu „Off Plus Camera”, który otrzymał od PISF nagrodę w wysokości 1 miliona złotych na realizację następnej produkcji w Polsce.

 

Daty projekcji filmu „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego:

  • 03.07, 20:00 Grand Hall
  • 04.07, 10:00 Espace Dorleans Cinema

Daty projekcji filmu „Polski film” Marka Najbrta:

  • 04.07, 20:00 Grand Hall
  • 05.07, 10:30 Pupp

 

Konkurs debiutów

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znalazły się dwie polskie fabuły: „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka i „Bez wstydu” w reżyserii Filipa Marczewskiego, którą polscy widzowie mogli zobaczyć podczas 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim. Oba filmy były współfinansowane przez PISF.

 

Daty projekcji filmu „Yuma” Piotra Mularuka:

  • 30.06, 19:00 Pupp
  • 01.07, Cas Cinema

Daty projekcji filmu „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego:

  • 02.07, 19:30 Karlovy Vary Theatre
  • 03.07, 13:30 Lazne III

 

Forum Niezależnych

Do konkursowej sekcji Forum Niezależnych (Forum of Independents) został wybrany fabularny debiut Tomasza Wasilewskiego „W sypialni”. Film był pokazywany na 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim. Odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Herman, otrzymała nagrodę Jantara za główną rolę kobiecą na 30. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. W sekcji Forum Niezależnych organizatorzy festiwalu prezentują niezależne filmy z całego świata, które walczą o nagrodę „Independent Camera Award”.

 

Daty projekcji filmu „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego:

  • 04.07, 18:30 Small Hall
  • 05.07, 10:00 Espace Dorleans Cinema

Konkurs dokumentów

 

Wśród tytułów, które zakwalifikowały się do konkursu filmów dokumentalnych znalazły się dwie polskie produkcje: krótkometrażowa etiuda „Kichot” w reżyserii Jagody Szelc, studentki V roku PWSFTviT w Łodzi i pełnometrażowa polsko-niemiecko-duńsko-francuska koprodukcja „Polish Illusions” w reżyserii Jacoba Dammasa i Helge Renner, która była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Daty projekcji filmu „Kichot” Jagody Szelc:

  • 05.07, 15:30 Cas Cinema
  • 06.07, 19:00 Drahomira Cinema

Daty projekcji filmu „Polish Illusions” Jacoba Dammasa i Helge Renner:

  • 04.07, 18:30 Cas Cinema
  • 05.07, 13:00 Drahomira Cinema

Pozostałe sekcje

 

W ramach sekcji Antoher View, która prezentuje filmy cechujące się niespotykanym podejściem artystycznym, czeska publiczność zobaczy „Baby są jakieś inne” w reżyserii Marka Koterskiego. Wśród obrazów w sekcji „Filmy czeskie”, pokazującej produkcje zrealizowane w 2011 i 2012 roku, znalazła się polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Konfident” w reżyserii Juraja Nvoty. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Daty projekcji filmu „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego:

  • 30.06, 12:30 Cas Cinema
  • 03.07, 12:30 Cinema B

Daty projekcji filmu „Konfident” Juraja Nvoty:

  • 02.07, 12:30 Cas Cinema
  • 05.07, 18:30 Cinema B

 

Works in Progress 2012

Works in Progress to szereg warsztatów i prezentacji najnowszych produkcji filmowych. W jednej z sekcji Works in Progress – cyklu Docu Talents from the East odbywają się spotkania dla twórców dokumentów. Program Works in Progress ma za zadanie znalezienie dla danego filmu agentów sprzedaży i dystrybutorów. Works In Progress to także rodzaj pitchingu i szansa na prezentację danego filmu – niedawno ukończonego, lub będącego w postprodukcji – na innych międzynarodowych festiwalach filmowych. W panelu Works In Progress mogą brać udział filmy m.in. z Czech, Albanii, Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Rosji, Ukrainy, a także z Polski. Naszą kinematografię będą reprezentowały w tym roku trzy tytuły: „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. W Docu Talents from the East udział weźmie projekt Agnieszki Zwiefki „Albert Cinema”.


Works in Progress 2011

 

Trzy polskie produkcje, które zakwalifikowały się do 47. edycji festiwalu: „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego (pod roboczym tytułem „Kamfora”), „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego i „Konfident” Juraja Nvoty, w 2011 roku zostały pokazane w Karlowych Warach podczas „Works in Progress” – prezentacji filmów w postrodukcji. Trzy polskie produkcje, które zakwalifikowały się do 47. edycji festiwalu: „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego (pod roboczym tytułem „Kamfora”), „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego i „Konfident” Juraja Nvoty, w 2011 roku zostały pokazane w Karlowych Warach podczas „Works in Progress” – prezentacji filmów w postrodukcji.

 

Polacy w jury

 

Organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach zaprosili do udziału w składach jurorskich tegorocznej imprezy cztery osoby z Polski. Scenarzystka i reżyser Joanna Kos-Krauze będzie oceniać filmy w Konkursie głównym, natomiast krytyk Łukasz Maciejewski w jury FIPRESCI. Autor filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafal Wieczyński zasiądzie w jury ekumenicznym, a filmoznawczyni Urszula Biel w jury Europa Cinemas Label.

Filmy ze wsparciem PISF nagradzane w Karlowych Warach

Podczas poprzednich edycji festiwalu polskie filmy były pokazywane w sekcjach konkursowych i nagradzane przez międzynarodowe jury. W 2005 roku Krzysztof Krauze otrzymał Kryształowego Globusa za film „Mój Nikifor”, a grająca w nim główną rolę Krystyna Feldman – nagrodę dla najlepszej aktorki.

 

Nagrodzono także polskie produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2009 roku Filip Garbacz zdobył specjalne wyróżnienie jury za rolę w filmie „Świnki” Roberta Glińskiego. W 2010 roku Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex aequo nagrodę za najlepsze role męskie w filmie Pawła Sali „Matka Teresa od kotów”. W zeszłym roku nagrodę główną w konkursie filmów dokumentalnych otrzymał film „Deklaracja nieśmiertelności” w reżyserii Marcina Koszałki.

 

 

47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach odbywa się w dniach 29 czerwca – 7 lipca 2012.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.kviff.com.

 

Paulina Bez

29.06.2012