Festiwal Filmoteki Szkolnej

filmoteka szkolna

Uczestnicy 2. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Fot. Paweł Zakrzewski

 

W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbyła się 2. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który jest podsumowaniem efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, w ramach programu edukacyjnego „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Pierwszego dnia Festiwalu uczestnicy odwiedzili miejsca w stolicy związane z filmem m.in. Warszawską Szkołę Filmową, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, The Chimney Pot, TPS Studio Filmowe, Studio New Born, Archiwum Filmoteki Narodowej i Studio Miniatur Filmowych. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w warsztatach integracyjnych i nocnym pokazie filmów uczniowskich.

 

Drugiego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi filmowych projektów, nad którymi uczniowie pracowali przez cały rok szkolny.

 

Zestawy filmów Filmoteki Szkolnej składające się 55 filmów, trafiły do polskich szkół już dwa lata temu. – Przez ten czas wokół Filmoteki Szkolnej zgromadziła się ogromna ilość instytucji i organizacji pozarządowych i ludzi, którzy odnaleźli sens w działaniach związanych z edukacją filmową. Jest to bardzo ważna inicjatywa, część edukacji medialnej, kulturalnej – mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska, kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

 

– To, że wy możecie pokazać teraz swoje filmy, swoje prace jest wspaniałe – mówił Maciej Ślesicki, reżyser i współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej. – Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi chce to robić, że tak wielu ludzi kinem się interesuje. Każdy może zajmować się filmem. Cały problem polega na tym, aby robić to świadomie. Po to są szkoły filmowe, po to jest Filmoteka Szkolna, edukacja filmowa, żeby robić to coraz lepiej i z większymi sukcesami.


– To działanie nie miałoby sensu, gdyby nie wy, którzy chcecie korzystać z naszych propozycji i włączyć się w to, co robimy. (…) W tej różnorodności, którą widać w waszych eksponatach jest siła tego programu. (…) Wszystkie te projekty są warte obejrzenia – mówiła do zgromadzonych w Warszawskiej Szkole Filmowej Alicja Pacewicz, dyrektor ds. programowych i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Zestawy pierwszego pakietu Filmoteki Szkolnej zostały wysłane do ponad 14 tysięcy polskich szkół. Od początku istnienia programu uczestniczyło w nim ponad 10 tysięcy uczniów. W tym roku w programie wzięło udział ponad 4000 młodych ludzi z 400 szkół z całej Polski.

 

Podczas 2. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej pojawiło się 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie zaprezentowali na targach swoje filmy, gazetki, storyboardy, dyskusyjne kluby filmowe i inne działania związane z filmem.

 

Ich pracom przyglądali się eksperci związani z branża filmową. Rad młodym filmowców udzielali: Jowita Budnik, Katarzyna Trzaska, Anna Wydra, Igor Chojna, Marcin Latałło, Andrzej Mastalerz, Joanna Kaczmarek, Paweł Sala i Kamil Minkner. Eksperci obejrzeli także trzy filmy, które zwyciężyły w konkursie Filmoteki. Pierwszą nagrodę przyznano Kubie Józefowiczowi z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie za film „Arbiterium” oraz Łukaszowi Boczkowskiemu i Wojciechowi Bobikowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie za film „Chodzący po ścianie”. Nagrodę internautów zdobyły Agata Graczyk i Marta Wiktorowicz z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy za animację „Dystopia”.

 

Na festiwalu Filmoteki Szkolnej pojawili się również goście z zagranicy, nauczyciele z RPA, Stanów Zjednoczonych, Maroka i Ukrainy, którzy przyglądali się filmowym pracom polskich uczniów.

 

Po południu, w kinie Kultura odbyły się projekcje filmów zrealizowanych przez młodych twórców. Widzowie obejrzeli obrazy nagrodzone w konkursie „Filmoteka Szkolna. Akcja!” i „Film na horyzoncie”. Swoją kinową premierę miał również sześcioodcinkowy cykl „Jak zrobić film”, zrealizowany podczas specjalnych warsztatów filmowych zorganizowanych w Piszu przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

Po projekcjach filmów odbyła się debata o edukacji filmowej, w której udział wzięli Anna Majewska z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Anna Stylińska, koordynatorka projektu „Jak zrobić film”.

 

Do tegorocznej edycji konkursu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zostało zgłoszonych 40 filmów, z których część została zrealizowana w czasie 3-miesięcznego kursu internetowego. – Chcemy, żeby filmy, które są realizowane przez naszych uczniów były nawiązaniem do filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej. Jest ich 55, wybór jest duży, wkrótce będzie jeszcze większy. W tym roku napłynęło bardzo dużo filmów fabularnych. Byliśmy bardzo zaskoczeni poziomem tych prac – mówiła Anna Majewska.

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej współpracują z polskimi kinami. Na przygotowane przez nich projekcje przychodzą młodzi ludzie w różnym wieku. W tym roku organizatorzy wydarzenia ogłosili również konkurs na film o kinie, w którym młodzież ogląda filmy. – Poprosiliśmy, żeby nakręcili dokument, fabułę czy animację. Prowadziliśmy ich potem od października, poprzez pomysł na film, scenariusz, przygotowanie do produkcji, montaż, zdjęcia a później już finalny film. (…) W tych filmach widać przygodę, którą oni przeżyli. Udało się również poruszyć środowisko lokalne w małych miejscowościach. Spotykaliśmy się również z pracownikami kin i dzięki nim udało się stworzyć ciekawą historię tych miejsc – opowiadał Maciej Jakubczyk. W czasie realizacji filmów ich twórcy mogli liczyć na wsparcie profesjonalistów, którzy pomagali im udoskonalać realizowane obrazy.

 

W projekcie „Jak zrobić film” wzięło udział 17 gimnazjalizstów i licealistów z całej Polski.
Przez tydzień realizowali w Piszu film dokumentalny, który miał być współczesną wersją „Gadających głów” Krzysztofa Kieślowskiego. W kręceniu filmu pomagał im reżyser Paweł Łoziński. – Część osób biorących udział w projekcie nie miała żadnego pojęcia o robieniu filmów. Mieliśmy tydzień, żeby zrobić film w Piszu, gdzie na pierwszy rzut oka zupełnie nic się nie dzieje. Okazało się, że tam jest cała galeria postaci – mówiła Anna Stylińska. Na projekcji filmu pojawili się uczestnicy projektu, którzy opowiedzieli o swoich wrażeniach. – Przygoda w Piszu bardzo dużo mi dała. Zaskoczyło mnie, że ci ludzie mają takie niewiarygodne historie, mają tyle do powiedzenia – mówił Maciej Rotowski.

 

Filmy zaprezentowane w kinie Kultura można obejrzeć w internecie:

 

Więcej informacji o Filmotece Szkolnej na stronie: www.filmotekaszkolna.pl.

 

Paulina Bez

15.06.2011