Festiwal Filmu Niemego w formule online

Filmy z udziałem wielkich gwiazd niemego kina, takich jak: Marlena Dietrich, Gloria Swanson, Rudolph Valentino, Lyda Borelli, Pola Negri i Emil Jannings znalazły się w programie 21. Festiwalu Filmu Niemego. Tematem tegorocznej edycji jest melancholia. Wydarzenie, które współfinansuje PISF, odbędzie się na platformie e-kinopodbaranami.pl w dniach 4-6 grudnia br.

Choć zmianie uległa formuła wydarzenia, to festiwal tak jak w latach ubiegłych bierze pod lupę fenomen kina sprzed przełomu dźwiękowego. Część filmów, na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, będzie można zobaczyć wraz z koncertem wykonanym przez artystów reprezentujących różne style muzyczne. Niektóre z produkcji dostępne będą w wersjach z gotową muzyką autorstwa uznanych artystów.

Festiwal organizują wspólnie Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami. Główne pokazy festiwalu odbędą się w dniach 4-6 grudnia, ale większość tytułów pozostanie dostępnych do 10 grudnia na: www.e-kinopodbaranami.pl

Wybrane tytuły z programu

Niektóre z festiwalowych filmów inspirują do zadumy nad miejscem człowieka w świecie, tak jak Marcel L’Herbier w „Człowieku otwartych przestrzeni”. O potędze morskiego żywiołu na własnej skórze przekonuje się główny bohater dramatu „Atlantis” Augusta Bloma. Temat nierównych zmagań z naturą porusza także dokument „The Great White Silence” Herberta G. Pontinga. Fatalistyczną koncepcję ludzkiego losu przywołuje zaś „Portier z hotelu Atlantic” Friedricha Wilhelma Murnaua, znakomicie zagrany przez Emila Janningsa.

Nie zabraknie niemych melodramatów z udziałem wielkich diw kina na czele z Marleną Dietrich, jak w filmie „Kobieta, za którą się tęskni” czy Glorią Swanson w melodramacie „Poza skałami” z Rudolphem Valentino. Ponadto filmy „Kwiat zła” z włoską aktorką Lyda Borelli czy „Bestia” Aleksandra Hertza, jedyne polskie dzieło filmowe z udziałem Poli Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów. Powiew orientu przyniesie zaś widowiskowy „Shiraz”. Nastrojową podróż w czasie zapewni pokaz filmów krótkometrażowych „Sen o starym Krakowie”, zawierający obrazy miasta z początku XX wieku. Z kolei autorskie ujęcie amerykańskiej historii zafunduje widzom Bill Morrison i jego „Dawson City: czas zatrzymany”. Ciekawą opowieść o początkach X muzy snuje także zrealizowany w 2018 roku dokument „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” Pameli B. Green.

01.12.2020