Festiwalowe sukcesy Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Rok 2022 był niezwykle owocny dla Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jej studenci i studentki mogą pochwalić się licznymi prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą. To m.in. nagrody dla filmów „Wskrzeszenie” (reż. Luiza Budejko) czy „Sabina” (reż. Diana Zamojska). Wszystkie produkcje zostały dofinansowane przez PISF.

Film „Wskrzeszenie” w reżyserii Luizy Budejko otrzymał nagrody na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF w Przemyślu (Nagroda Publiczności), Nano Film Festival w Krakowie (Złoty Precel i Nagroda Publiczności), Kautik International Film Festival w Marchuli (Nagroda dla najlepszego krótkiego fabularnego filmu studenckiego) i na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich w Opawie (Nagroda za najlepsze zdjęcia). Ponadto znalazł się w selekcji Hummingbird International Film Festival w Kalkucie, Festiwalu Filmów Niezależnych w Walencji (VIFF), Festiwalu Filmów Niezależnych w Barcelonie (BARCIFF), Shorts Mexico, Busan Inter-City Film Festiwal w Korei Południowej oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Z kolei „Sabina” w reżyserii Diany Zamojskiej, oprócz pokazu w programie etiud studenckich podczas festiwalu ENERGACamerimage w Toruniu, otrzymała Nagrodę za najlepszy fabularny debiut krótkometrażowy na Kautik International Film Festival w Marchuli. Kolejny film produkcji Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zatytułowany „Nie mów tak do mnie” (reż. Hanna Kilińska) był prezentowany na Busan Inter-City Film Festiwal w Korei Południowej, Festiwalu Filmów Niezależnych w Walencji (VIFF), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także został wybrany do prestiżowego programu prezentującego najmłodsze europejskie talenty reżyserskie, organizowanego podczas 40. edycji Torino Film Festival w Turynie.

26.01.2023