(fot. Tomasz Woźniczka/Studio Munka SFP)

Film „Chleb i sól” w kinach

Od 27 stycznia na ekranach kin można oglądać film „Chleb i sól”. Pełnometrażowy debiut fabularny Damiana Kocura miał swoją światową premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w konkursowej sekcji Orizzonti. Następnie film wyróżniono na imprezach w Gdyni, Antalyi, Cottbus, Gijon, a także w Kairze. Obraz dofinansował PISF.

Polska premiera filmu, który jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, miała miejsce na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Gdyni „Chleb i sól” brał udział w Konkursie Głównym i został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy i Nagrodą Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Następnie Damian Kocur otrzymał statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w tureckiej Antalyi.

Film zdobył też dwa laury 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus – Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodę Dialog przyznawaną filmom budującym pomosty między kulturami. Do filmu trafiła również Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w hiszpańskim Gijon. Szóstą zagraniczną nagrodę przyniósł 44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze. „Chleb i sól” wyróżniono tam statuetką Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym.

(fot. Tomasz Woźniczka/Studio Munka SFP)

Fabuła filmu 

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium.

Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

(fot. Tomasz Woźniczka/Studio Munka SFP)

Obsada i twórcy filmu

W filmie zagrali sami naturszczycy, m.in. Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS” Walkiewicz. – Nie pracuję z aktorami i nie przechodzę całej tej drogi pracy nad rolą. Prób, uczenia się tekstu, szlifowania dialogów i emocji. Zamiast tego korzystam z wrodzonych cech osób, które zapraszam do swoich filmów. Łączę ich naturalną obecność z fikcyjną historią. Przekazuję im informacje o czym jest scena, jak mniej więcej sobie ją wyobrażam i do czego chcemy dojść. Czasami potrzebuję, by użyli bardzo konkretnego słowa czy zdania, ale to wszystko. Poza tym uruchamiam kamerę i pozostawiam im sporo wolności. Jest w tym rodzaj dokumentalnej prawdy, której nie znajdziesz w filmie fabularnym – mówi Damian Kocur, reżyser i scenarzysta.

Za zdjęcia odpowiadał Tomasz Woźniczka, za montaż – Alan Zejer, a za scenografię – Ewa Mroczkowska. Kostiumy stworzyła Zuzanna Kot, a dźwięk powstał dzięki Katarzynie Białas i Łukaszowi Kaczmarskiemu. Producentami filmu, który powstał w ramach programu „60 minut”, są: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński (Studio Munka SFP i Canal+ Polska), a koproducentami: Silesia Film, Kivi Rental, King House Michał Sadowski, Exa Studio. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu „Chleb i sól” jest firma IKH Pictures Promotion, a za jego dystrybucję odpowiada Kino Świat.

26.01.2023