Film „Chłopi” już na ekranach polskich kin

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowy film animowany „Chłopi” (reż. DK Welchman, Hugh Welchman) od 13 października można oglądać w polskich kinach. To polski kandydat do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Jego światowa premiera odbyła się na festiwalu w Toronto, a z FPFF w Gdyni wyjechał on z m.in. Nagrodą Publiczności oraz Nagrodą Specjalną Jury. Od tamtej pory film został zaprezentowany m.in. podczas wydarzeń w Busan, Hamptons oraz Londynie. Dzięki dystrybucji do ponad 70 państw – obraz powstały w technice animacji malarskiej na podstawie noblowskiej powieści Władysława Reymonta – będą mogli zobaczyć widzowie na całym świecie.

„Chłopi” to produkcja studia BreakThru Films. Ci sami twórcy odpowiadali za „Twojego Vincenta”, pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą zobaczyło w kinach 6 mln widzów. „Chłopi”, choć wyprodukowane w tej samej technice – znacznie się różnią. – To prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze – wyjaśnia DK Welchman.

W „Chłopach” wzięła udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka (Boryna), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Robert Gulaczyk (Antek), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka). W głównej roli – Jagny – występuje Kamila Urzędowska. W pracy nad filmem uczestniczyło też ponad 100 malarzy, pracując w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii.

Twórcy filmu

Scenariusz filmu autorstwa DK Welchman i Hugh Welchmana opiera się na powieści Władysława Reymonta, za którą dostał on Nagrodę Nobla – uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała. Powieść i malarstwo wzbogaca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. W projekcie biorą też udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films (Hugh Welchman, Sean Bobbitt). Autorami zdjęć do filmu są: Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski, a scenografię – Elwira Pluta. Za montaż odpowiada DK Welchman, za dźwięk – Michał Jankowski, a za efekty specjalne – Kamil Polak. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają: Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Supervisor VFX to Łukasz Mackiewicz, a producent liniowy – Tomasz Wochniak. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM.

Koprodukcja kilku państw

Oprócz dofinansowania PISF w ramach Programu Operacyjnego Produkcja Filmowa Priorytet: Produkcja filmów fabularnych, obraz był realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz tego film dofinansowały również: Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy i Polska Fundacja Narodowa. Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films (Hugh Welchman, Sean Bobbitt). Koproducentami są: Art Shot (Litwa), Canal Plus, Digital Kraft (Ukraina) i Narodowe Centrum Kultury.

Międzynarodowy agent sprzedaży – firma New Europe Film Sales sprzedała film do ponad 70 państw, m.in. niemieckojęzycznych (Plaion), Francji (The Jokers), krajów Beneluxu (Paradiso), Korei Południowej (First Run), Chin (JL Film), Skandynawii (Another World Entertainment), Wielkiej Brytanii (Vertigo) i Hiszpanii (Karma), a także as well as North America, Latin America, the Middle East, and Australia/New Zealand (Sony Pictures Classics).

13.10.2023