"Jutro premiera" po rekonstrukcji

11 lutego 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie został zaprezentowany film „Jutro premiera” w reżyserii Janusza Morgensterna. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Komedia satyryczna

Film „Jutro premiera” w reżyserii Janusza Morgensterna to komedia satyryczna przedstawiająca w krzywym zwierciadle kulisy teatru – wady, kaprysy i obyczaje ludzi sceny widziane oczyma młodego dramaturga, marzącego o wystawieniu swej nowej sztuki.

50 lat po premierze

Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe Kadr w 1962 roku. Twórcami scenariusza są Jerzy Jurandot i Janusz Morgenstern. Autorem zdjęć jest Kurt Weber, a ścieżki dźwiękowej Krzysztof Komeda. W role głównych bohaterów wcieliła się plejada polskich aktorów m.in. Gustaw Holoubek, Kalina Jędrusik, Aleksander Bardini, Edward Dziewoński. Na ekranie partnerują im Stanisław Tym, Krystyna Sienkiewicz, Bohdan Łazuka i Leopold Tyrmand. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu w filmie została wykonana przez firmy Fixafilm i The Chimney Pot, dźwięku przez Radosława Skłodowskiego i była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcy obecni na premierze

W uroczystej premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu wzięli udział jego twórcy: operator kamery Stanisław śliskowski, aktorzy Krystyna Sienkiewicz i Stanisław Tym oraz żona reżysera Krystyna Morgenstern.

Zapomniany film Morgensterna

Swoimi refleksjami na temat filmu podzieliła się z widzami również Krystyna Morgenstern: – Dwa miesiące temu widziałam ten film w warszawskiej Cytadeli, ale jeszcze przed rekonstrukcją cyfrową. Bardzo się zdziwiłam, bo i mąż i ja jakoś zapomnieliśmy o tym filmie. (…) Wszystkie ambitne filmy, scenariusz nie przechodziły, Kuba zabrał się za „Do wiedzenia, do jutra” a potem właśnie za film „Jutro premiera”, który okazał się mniej ważny.

Wersal na planie

– Byłem akurat po filmie „Tarpany” Kazimierza Kutza. (…) Z tamtego ciężkiego filmu, gdzie ludzie kotłowali się na planie w jedną i drugą stronę, trafiłem do Wersalu. Jak wchodził Janusz Morgenstern na halę, na zdjęcia, to była absolutna cisza – opowiadał Stanisław Śliskowski.

Niezwykle trudny film z plejadą najlepszych aktorów

– Film był niezwykle trudny, ponieważ grała w nim cała plejada najlepszych aktorów, którzy mieli swoje zajęcia w różnych teatrach. (…) Janusz musiał przygotowywać bardzo precyzyjnie każdy fragment ujęcia, żeby tych ludzi poobsadzać jeszcze w godzinach. To tak jak ze zbudowaniem rozkładu jazdy – mówił Stanisław Śliskowski.

 

– To nie był okres, gdzie reżyser patrzył w monitor i widział całą sytuację na planie. On patrzył na żywą akcję, patrzył na żywych ludzi, natomiast pierwszy raz widziałem film właśnie ja i po każdym ujęciu odbywała się spowiedź. Musiałem wszystko opowiadać, w którym momencie spojrzał Gustaw Holoubek – wspominał operator kamery.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Fixafilm, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company, Radosław Skłodowski. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Kadr, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

Pokazy w kinie Kultura

Film „Jutro premiera” w cyfrowej odsłonie można zobaczyć 12 lutego 2013 w kinie Kultura w Warszawie o godz. 17.00, w ramach cyklu pokazów „Kino bez napisów”. Dystrybucją obrazu po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Paulina Bez

12.02.2013