(fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej)

Film o kobiecie-szpieg od kulis. W Polsce powstaje międzynarodowa produkcja „Skarbek”

Odwiedziliśmy plan zdjęciowy powstającego właśnie filmu „Skarbek” (ang. The Partisan) w reżyserii Jamesa Marquanda, który jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W tej międzynarodowej produkcji o Krystynie Skarbek, która była brytyjskim szpiegiem i prawdopodobnie pierwowzorem pierwszej miłości agenta 007, w roli głównej wystąpi Morgane Polanski. Partnerować jej będą: Piotr Adamczyk, Agata Kulesza czy Piotr Głowacki. Zdjęcia powstają w Polsce, m.in. w twierdzy Modlin, Konstancinie-Jeziornej czy Bystrzycy Kłodzkiej. Zobaczcie unikalne zdjęcia i wideo z making-of oraz rozmowy z twórcami, m.in. o tym, jak robi się filmy w naszym kraju.

Nie ma chyba lepszego miejsca do nakręcenia historii Krystyny Skarbek niż jej ojczysty kraj, do którego po ucieczce z Warszawy w czasie wojny – tak bardzo pragnęła wrócić. Tutaj zostawiła swoją ukochaną mamę. Powrót mieli umożliwić jej Brytyjczycy, z którymi nawiązała kontakt. Nie wiedziała jednak, że ta obietnica to podstęp, którym została zwerbowana do pracy jako szpieg. Jej losy przybliży film, do którego właśnie teraz powstają zdjęcia w różnych lokacjach w Polsce.

Znamienne jest, że reżyserem obrazu jest Brytyjczyk James Marquand, którego babcia była Polką i jako pierwsza opowiedziała mu o Krystynie Skarbek. – Myślę, że była dla niej swego rodzaju bohaterką. (…) Gdy dostałem telefon od producenta, który opowiedział mi o pomyśle na film –  od razu wiedziałem, że chodzi o Krystynę Skarbek. To coś wspaniałego móc brać udział w powstaniu filmu o kimś, o kim wiedziałem od dziecka – podkreśla reżyser. Jak dodaje, „ona była niesamowitą osobą, z mocnym charakterem”. – Dla mnie ona jest jak James Bond – mówi Marquand.

(fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej)

O pracy na planie w Polsce

Pytany o to, jak mu się pracuje w Polsce, reżyser podkreśla „niesamowitą różnorodność lokacji – góry na południu i wspaniałe miejskie plany”. – Cudowna ekipa, porozumiewamy się doskonale. Dodatkowo wszyscy są cierpliwi i rozumieją to, że nie mówię po polsku. To wspaniałe doświadczenie – przyznaje James Marquand.  

Tę otwartość całej ekipy na współpracę podkreśla także odtwórczyni roli Krystyny Skarbek –Morgan Polanski. – Wszyscy są dla mnie bardzo mili i ciężko pracują. Bardzo fajnie jest mieć poczucie współpracy, nawet jeżeli chodzi o kostiumy. Czuję, że mam wpływ na to co się dzieje na planie – wyjaśnia aktorka. W międzynarodowej obsadzie filmu poza nią są również Malcolm McDowell – jako Trenchcoat, Ingvar Sigurdsson – jako Armand, Frederick Schimmel Schmidt – jako Roger, a także Gregoire Colin, Steven Waddington i Andrew Schofield, a także spora grupa polskich aktorów i aktorek: Piotr Adamczyk, Agata Kulesza, Piotr Trojan, Piotr Głowacki, Jacek Beler, Lech Dyblik, Dorota Landowska oraz Sebastian Stankiewicz. Za zdjęcia do filmu odpowiada Karol Łakomiec.

(fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej)

O wsparciu PISF dla filmu

Producentem filmu jest Robert Chadaj oraz Sisyphus Sp. z o. o. Film został dofinansowany przez PISF w ramach Programu Operacyjnego Produkcja filmowa Pr. II Produkcja filmów fabularnych. Uzyskał także wsparcie finansowe na podstawie Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez PISF ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (tzw. zachęty).

– Myślę, że wsparcie ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest nieocenione. Bez tej pomocy film o Krystynie Skarbek mógłby w ogóle nie powstać. Jestem dozgonnie wdzięczny za to, że mamy możliwość opowiedzenia tej historii – podkreśla reżyser i autor scenariusza.

(fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej)

Nie możemy doczekać się końcowego efektu filmu oraz życzymy twórcom dalszych udanych zdjęć w Polsce.

26.05.2023