Film „Pokolenie Ikea” w kinach

Od 3 marca na ekranach polskich kin będzie można oglądać film „Pokolenie Ikea” w reżyserii Dawida Grala. To podana z dystansem i ironią opowieść o świecie, w którym w dobie aplikacji randkowych, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Film, który dofinansował PISF, to ekranizacja książki autorstwa Piotra C.

„Pierwszy raz o alfabecie kobiet usłyszałem w liceum. Każda litera to imię kobiety. Kolejność i ilość – bez znaczenia” – zaczyna swoją opowieść filmowy Piotr Czarny. Jest pracownikiem kancelarii, który podczas studiów prowadził minimalistyczny tryb życia. Odbija to sobie teraz. Kiedy nie jest w kancelarii, jest na łowach. Jego wygląd i styl zapewniają mu powodzenie u kobiet. Jest w stanie poderwać niemal każdą kobietę i wykorzystuje to przy każdej okazji.

– Najważniejszymi inspiracjami dla „Pokolenia Ikea” są filmy „Don Jon” (reż. Joseph Gordon-Levitt) i „Dziennik Bridget Jones” (reż. Sharon Maguire), które pod płaszczykiem płytkiej komercji i nasyconych kolorami obrazków ukryły przesłanie społeczne dotyczące związków. Twórczość Piotra C. obrazuje zmiany w relacjach damsko-męskich w Polsce na przestrzeni ostatnich lat – mówi Dawid Gral, reżyser filmu.

Opis fabuły

Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – stawia mu ultimatum.

Podążając za cynicznym i hedonistycznym bohaterem, wnikamy w świat przygodnego seksu, szybkich randek i jednonocnych romansów serwowanych przez aplikacje internetowe. Film w bezpruderyjny sposób portretuje ludzi, których łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić – komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek.

Obsada i twórcy filmu

W role Piotra i Olgi wcielili się Bartosz Gelner i Michalina Olszańska. W pozostałych rolach występują m.in. Majka Jeżowska, Paweł Małaszyński, Jan Aleksandrowicz-Kraśko, Sławomir Mandes, Mateusz Dymidziuk, Dagmara Bryzek, Adrianna Izydorczyk, Zuzanna Galewicz Mateusz Dymidziuk, Marta Bryła i – po raz pierwszy na wielkim ekranie – Adi Nowak.

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Dawid Gral, za zdjęcia – Małgorzata Prońko, za muzykę – Anton Borovyi, za scenografię – Katarzyna Tomczyk, za kostiumy – Magdalena Sekrecka, za charakteryzację – Aleksandra Kułak i Filip Zagórski, za dźwięk – Przemysław Dzięgiel, a za montaż – Tomasz Kolak. Kierowniczką produkcji jest Edyta Bełza, a producentką – Monika Raj (Film PI). Dystrybucją w Polsce zajmie się NEXT Film.

02.03.2023