Filmy Andrzeja Munka w Nowym Jorku

Film at Lincoln Center (FLC) – jedna z ważniejszych amerykańskich instytucji kultury, znana z organizacji Nowojorskiego Festiwalu Filmowego – przygotuje „wirtualną retrospektywę” filmów Andrzeja Munka. Produkcje jednego z twórców Polskiej Szkoły Filmowej będą prezentowane od 20 sierpnia br.

W wirtualnym kinie FLC wyświetlonych zostanie siedem zrekonstruowanych cyfrowo filmów reżysera: „Błękitny krzyż” (1955), „Kierunek – Nowa Huta!” (1951), „Człowiek na torze” (1956), „Eroica” (1957), „Zezowate szczęście” (1960), „Pasażerka” (1963) i „Spacerek staromiejski” (1958).   

Organizatorami wydarzenia są Tyler Wilson i Tomek Smolarski z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.  

Dlaczego Andrzej Munk? 

Wybór Munka jest nieprzypadkowy, w tym roku przypada bowiem 60. rocznica jego tragicznej śmierci. Nie umknęło to uwadze nie tylko włodarzom Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, ale również organizatorom 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy postanowili uhonorować reżysera poprzez otwarcie festiwalu jednym z najważniejszych jego filmów – „Zezowatym szczęściem”.   

Andrzej Munk otrzymał pośmiertną nagrodę za całokształt na Festiwalu Filmowym w Cannes (1964), a jego artystyczny wpływ widoczny jest w twórczości polskich filmowców, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Skolimowskiego.  

Możliwość obejrzenia filmów w wirtualnym kinie FLC kosztuje – w pakiecie – 20 dolarów.

19.08.2021