Filmy Lidii Dudy w TVP Kultura

W każdą marcową środę wieczorem TVP Kultura zaprezentuje filmy Lidii Dudy – dokumentalistki pokazującej brutalny świat nizin społecznych, obdarzonej wielką wrażliwością społeczną i empatią dla swoich bohaterów. Przed prezentowanymi filmami TVP Kultura zaprasza widzów na rozmowy z reżyserką, które poprowadzi Michał Chaciński.

Emisje filmów Lidii Dudy w TVP Kultura:

  • „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) – 6 marca, godz. 23:35
  • Dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat. Niektórzy z nich mieszkają na ulicy już od kilku lat.

  • „Bracia” (2007) – 6 marca, godz. 23:55
  • W 2002 roku Lidia Duda zrealizowała film „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie”, ukazujący życie dzieci ulicy. Przywódcami chłopców w wieku od 7 do 14 lat byli wówczas bliźniacy, Adrian i Marcin. To oni decydowali o hierarchii w grupie, nagradzali i karali. Sami wyznaczali granicę między dobrem a złem. Autorka zastanawia się, dokąd ich to zaprowadziło. Przez rok śledzi losy dwudziestoletnich obecnie chłopców, których filmowa historia rozpoczyna się od zabójstwa i miłości.

  • „Witaj bracie w cygańskim taborze” (2003) -13 marca, godz. 23:55
  • Dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskim taborom wyrusza taborem do Zielonej Góry. Przy cygańskim ognisku ożywają wspomnienia oraz muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu rodzinnego Trojanków Terne Roma.

  • „Herkules” (2004) – 20 marca, godz. 22:45
  • Bytom – Bobrek to najbiedniejsza dzielnica miasta. Większość jej mieszkańców jest bez pracy. Należy do nich także rodzina Sawczuków. Zarówno on jak i ona są bez pracy od kilkunastu lat. Eugeniusz dorabia chodząc na złom lub węgiel. Ona prowadzi dom i od czasu do czasu pije. Mają jedenastoletniego syna Krzysia. Chłopczyk pytany o rodziców powiedział: „nie chcę być taki jak mój tata, ale jak nie będzie pracy, to co będę mógł zrobić. Pójdę kraść, tak jak on”. Rodzina Sawczuków jest klasycznym przykładem warunków, w jakich żyje większość mieszkańców Bytomia. Żyją z dnia na dzień. Zarabiają nielegalnie. Wyznają swoisty kodeks moralny, który zezwala im na kradzież w imię zdobycia pieniędzy dla rodziny. Bieda nie przeszkadza im jednak pić.

  • „Herkules wyrusza w świat” (2005) – 20 marca, godz. 23:10
  • Los 13-letniego Krzysia, bohatera reportażu „Herkules”, wzruszył dwoje młodych ludzi. Sergiusz i Kasia to tzw. single – młodzi, wykształceni, mają dobrą pracę ale nie założyli jeszcze swoich rodzin. Postanawiają zabrać Krzysia na wakacje. Chłopczyk po raz pierwszy w swoim życiu wyjeżdża poza rodzinny Bytom. Herkules, bo tak nazywa Krzysia ojciec, wyrusza w świat…

  • „Uwikłani” (2012) – 27 marca, godz. 23:50
  • W filmie „Uwikłani” reżyserka porusza problem pedofilii. Nie jest jednak tylko pokazanie problemu z zewnątrz, to próba dotarcia do wnętrza bohatera, to analiza psychologiczna zjawiska. Zły dotyk pojawił się w życiu Maćka prawie 10 lat temu. Po kilku latach chłopak doszedł do wniosku, że sprawiedliwości nie stało się zadość i postanowił sam ją wymierzyć. Bohaterowie zamienili się rolami. Ofiara została mścicielem a prześladowcy przypadła rola ofiary. Film pokazuje, kim są dzisiaj bohaterowie tego dramatu i jakie ponieśli konsekwencje swoich czynów. To film o przypadku, który zmienia całe nasze życie i wikła nas w historię, która zdaje się nie mieć końca.

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

26.02.2013