Finał 1. edycji konkursu "Warszawa-Paryż"

26 lutego odbyła się polska premiera zwycięskich filmów pierwszej edycji konkursu „Warszawa-Paryż”. Filmy powstały dzięki współpracy Studia Munka działającego przez Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i jego francuskiego odpowiednika stowarzyszenia G.R.E.C.

Polsko-francuskie koprodukcje w kinie Kultura 

– G.R.E.C. zajmuje się produkcją filmów krótkometrażowych od 40 lat, ale do tej pory nie angażowaliśmy się w koprodukcje międzynarodowe. Współpraca ze Studiem Munka jest pierwszym międzynarodowym projektem, w którym bierzemy udział jako koproducenci – mówiła obecna na premierze dyrektor G.R.E.C. Anne Luthaud. 

Joanna Sitkowska producentka ze strony stowarzyszenia G.R.E.C. dzieliła się swoimi wrażeniami dotyczącymi projektu: – To było bardzo interesujące doświadczenie. Podczas pracy towarzyszyła nam dobra energia i mamy nadzieję, że taka sama atmosfera będzie nam towarzyszyć podczas drugiej edycji projektu. 

O planach na przyszłość mówił dyrektor Studia Munka Dariusz Gajewski: – Mam nadzieję, że uda nam się dalej kontynuować i ten konkurs na stałe zapisze się w corocznym planie działań Studia Munka i stowarzyszenia G.R.E.C. w ramach współpracy polsko-francuskiej.

„Jeden dzień w Warszawie”

Pokaz rozpoczął film francuskiego reżysera Kevina Bouvyera, zrealizowany podczas zeszłorocznych wakacji w Polsce. „Jeden dzień w Warszawie” opowiada o Francuzie, który przyjechał odwiedzić swoją dziewczynę. Niestety Agata nie przychodzi po niego i nie odbiera telefonu. Chłopak postanawia odnaleźć dziewczynę. Po drodze spotyka wielu ciekawych ludzi. Główną rolę gra francuski aktor Quentin Pradelle. Na ekranie partnerują mu: Agnieszka Pawełkiewicz, Joanna Derengowska, Mirek Haniszewski, Henryk Gołębiewski i Anna Terpiłowska.

„Paryżanka” 

Drugim filmem, który obejrzeli widzowie tego wieczoru była „Paryżanka” w reżyserii Stefana Łazarskiego. Główną bohaterką filmu jest dwudziestoletnia Justyna, która przyjeżdża do Paryża. Dziewczyna czeka na dworcu na Marcela, jednak ten się nie pojawia. W zastępstwie po dziewczynę przyjeżdża Riki, który przedstawia się jako kolega Marcela. Justyna niechętnie wsiada z nim do samochodu. Operatorem filmu jest Filip Drożdż, zdjęcia realizowane były w sierpniu 2014 roku w Paryżu. Pozostałą część ekipy oraz obsady, zgodnie z założeniami projektu, stanowią Francuzi. W postaci Justyny i Rikkiego wcielili się Zofia Domalik i Akil Wingate.

Konkurs Warszawa-Paryż

Organizatorami konkursu, w ramach którego powstały wyżej wymienione produkcje, są Studio Munka-SFP i G.R.E.C. (Groupe de Recherches et d’Essais Cinématographiques – Stowarzyszenie Poszukiwań i Eksperymentów Filmowych). Wynikiem tej współpracy mają być coroczne produkcje dwóch krótkometrażowych filmów: polskiego realizowanego w Paryżu i francuskiego realizowanego w Warszawie. Inicjatywa zakłada proporcjonalny wkład partnerów we wspólnie realizowane filmy i takie same zasady wzajemnego wsparcia. Tematem przewodnim pierwszej edycji konkursu było „spotkanie”, w tym roku jest nim „ulica”. O tym kto weźmie udział w drugiej edycji konkursu dowiemy się w najbliższym czasie. 

Źródło: studiomunka.pl.

05.03.2015