Forum Animatorów i Dokumentalistów SFP

1 czerwca 2013 podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się Forum Animatorów i Dokumentalistów Stowarzyszenia Filmowców Polskich poświęcone zagadnieniu „Jak odnieść sukces w filmie dokumentalnym i animowanym”.

 

Udział w spotkaniu wzięli: Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP Marek Drążewski, Prezes TVP Juliusz Braun, odpowiedzialni za film dokumentalny w TVP Andrzej Fidyk i Barbara Paciorkowska, Hanka Kastelicova z HBO Europe, odpowiedzialna w Telewizji nc+ za kanały dziecięce Marta Szwakopf, szef Krakowskiego Funduszu Filmowego Rafał Orlicki, Jerzy Armata z zarządu Sekcji Filmu Animowanego SFP, lider komisji eksperckiej zajmującej się filmem dokumentalnym w PISF Jerzy Śladkowski, szefowa Dragon Forum Dorota Roszkowska oraz dyrektor Studia Miniatur Filmowych Włodzimierz Matuszewski.

Nowy system ekspercki w PISF

– Kontynuujemy nowy system komisji eksperckich – mówiła Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. – Liderzy drugiego etapu mają do dyspozycji 85% środków na development i produkcję filmów animowanych i dokumentalnych. Dyrektor PISF dysponuje 15% środków na odwołania, zwyżki. Liderzy pierwszego i drugiego etapu bardzo odpowiedzialnie podeszli do swoich zadań. Te projekty są przemyślane, wielokrotnie przeczytane. W konsekwencji jest to dużo oszczędniejszy system wydatkowania środków publicznych, niż w przeszłości – podkreśliła. Agnieszka Odorowicz przypomniała uczestnikom Forum, że niewykorzystane środki przeznaczone na animację i dokument z ubiegłego roku, zostały przesunięte na obecny, w ramach tych samych priorytetów.

 

– Dla Instytutu, pracowników zajmujących się merytorycznie dokumentami i animacjami, spotkania z liderami są bardzo interesujące i wiele wnoszą do naszej pracy. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim osobom, które są w komisjach eksperckich. Ten system wypracowaliśmy wspólnie. Jesteśmy instytucją, która samodoskonali się i uczy na własnych błędach. Słuchamy również Państwa głosów. Funkcjonujemy jako partnerzy – podkreślała Agnieszka Odorowicz.

Mało wniosków na development filmów dokumentalnych

Dyrektor PISF zwróciła uwagę na bardzo małe zainteresowanie producentów filmów dokumentalnych środkami na development projektów. – W zeszłym roku w trzech sesjach złożono 230 wniosków, w tym większość na produkcję filmów. W Europie zdecydowanie więcej wniosków jest składanych na development niż na produkcję. U nas jest odwrotnie – mówiła Agnieszka Odorowicz.

Dystrybucja filmów animowanych i dokumentalnych

Dyrektor PISF poruszyła problem dystrybucji polskich filmów dokumentalnych i animowanych. – Chciałabym, żebyśmy zaproponowali rynkowi pewną ofertę, która sprawiłaby, żeby filmy, które zostały wyprodukowane w latach 2005-2012 nie były dostępne wyłącznie z archiwum albo w sporadycznych emisjach w kanałach telewizyjnych, ale były przedmiotem rynkowej oferty na zasadzie niewyłącznej.

Pakiet filmowy

– Dzisiaj każdy sprzedając osobno, zwłaszcza krótkie animacje albo dokumenty telewizyjne, do których nie ma praw telewizyjnych, jest skazany na niepowodzenie. Tylko solidny pakiet filmów ma szansę na rynkowe zaistnienie i znalezienie partnera, który zainwestuje w promocję. W przypadku filmów fabularnych sprawa jest o wiele prostsza. Po przeprowadzeniu badania rynku okazało się, że musimy być przygotowani na zmianę preferencji widzów i na rzeczywistość cyfrową. Jestem otwarta na rozmowę w tej sprawie ze środowiskiem filmowym. PISF chętnie wesprze taką inicjatywę – mówiła Agnieszka Odorowicz.

Dokument i animacja w TVP

Juliusz Braun przybliżył uczestnikom forum aktualną sytuację filmu dokumentalnego i animowanego w TVP.

 

Prezes TVP zwrócił uwagę na wysokie koszty produkcji dla dzieci. Zapewnił jednak, że TVP cały czas stara się o to, żeby powstał publiczny kanał telewizyjny przeznaczony dla najmłodszych widzów. – Złożyliśmy wniosek do KRRiT o kanał dziecięcy na multipleksie. Mamy nadzieję, że zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeden kanał dziecięcy, dostępny w całym kraju, opierający się przede wszystkim na produkcji produkcji polskiej, jest bardzo potrzebny – mówił Juliusz Braun.

 

Podczas forum został również poruszony temat wprowadzenia zmian w umowach TVP z producentami zewnętrznymi. Juliusz Braun zapewnił, że TVP szuka odpowiedniego rozwiązania dla tego problemu. Telewizja Polska chce również uruchomić kanał Dokument, w którym prezentowane byłby filmy dokumentalne. Ze względu na brak środków finansowych nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia tego projektu.

Regionalne Fundusze Filmowe i HBO

Obecny na forum szef Krakowskiej Fundacji Filmowej Rafał Orlicki zapewnił, że 11 polskich Regionalnych Funduszy Filmowych i 6 Komisji Filmowych wspiera już od kilku lat twórców animacji i dokumentów. Podkreślił, że fundusze mają inną strukturę niż np. Polski Instytut Sztuki Filmowej. Trwają rozmowy nad rozszerzeniem oferty funduszy również o dofinansowanie developmentu.

 

Partnerem dla producentów filmów dokumentalnych na polskim rynku jest od pewnego czasu HBO Europe. – Naszym głównym wskaźnikiem jest jakość. Szukamy młodych talentów, ludzi, którzy chcą zrobić film o jakiejś ciekawej historii – mówiła Hanka Kastelicova.

Drugie życie i promocja animacji

Marta Szwarkopf, odpowiedzialna w Telewizji nc+ za kanały dziecięce (MiniMini+ i Teletoon+), podzieliła się z uczestnikami forum przemyśleniami na temat produkcji animowanych dla dzieci w Polsce. – Produkcja dla dzieci jest droga. W tej chwili nie zarabia się na niej w telewizji – mówiła Marta Szwakopf. Jej zdaniem animacja musi żyć poza telewizją, np. w internecie. To powinno być uwzględnione już na etapie developmentu filmu. Sukces w animacji można osiągnąć przez umiejscowienie projektu w odpowiedniej grupie wiekowej.

 

Jerzy Armata zwrócił uwagę na słabą kondycję promocji polskiej animacji. – Promocja polskiej animacji jest cząstkowa i rozproszona. Najlepsze byłoby powołanie jakiejś instytucji, która by się nią zajęła – mówił podczas forum. Według Jerzego Armaty telewizja powinna współfinansować seriale animowane dla dzieci.

Rozmowy z ekspertami

W drugiej części forum jego uczestnicy mogli porozmawiać na temat produkcji i pormocji filmów animowanych i dokumentalnych w Polsce i za granicą z liderem komisji zajmującej się filmem dokumentalnym w PISF Jerzym Śladkowskim, szefową Dragon Forum Dorotą Roszkowską, Jerzym Armatą oraz dyrektorem Studia Miniatiur Filmowych Włodzimierzem Matuszewskim.

 

Paulina Bez

03.06.2013