Forum bez barier – o kinie dostępnym - oficjalny program ważnego wydarzenia branżowego

Forum bez barier – o kinie dostępnym odbędzie się w dniach 27-29 lutego w poznańskim kinie CK Zamek. Wydarzenie branżowe, poświęcone metodom na zwiększenie dostępności w sektorze audiowizualnym, współfinansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Forum bez barier to trzydniowe wydarzenie podczas którego odbędą się wykłady, panele, warsztaty i dyskusje, poświęcone tematyce dostępności sektora audiowizualnego. Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do profesjonalistów i profesjonalistek z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami.

3 dni wykładów, paneli i warsztatów, skupionych na dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów oraz wyjątkowe wydarzenia specjalne. Podczas forum zaprezentowane zostaną także wyniki Badania Sektora Filmowego z zakresu dostępności i inkluzywności sektora audiowizualnego, która połączona będzie z dyskusją.

Podczas Forum bez barier wręczone zostanie wręczona też nagroda dla Najlepszego Dystrybutora:. Jest to wyróżnienie dla dystrybutora filmowego za szczególne zaangażowanie w dystrybucję filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH.

Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także system zachęt finansowych dla dystrybutorów, obejmujące sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów do 3 filmów zagranicznych.

Forum bez barier – pierwsze takie wydarzenia na mapie Polski

Jak czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia Idea forum narodziła się w trakcie realizacji programu „Kino Bez Barier”, funkcjonującego od października 2022 roku w Kinie Pałacowym w Poznaniu, a od 2023 roku także w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu i w Kinie Echo w Jarocinie. Cotygodniowe pokazy dostępne okazały się sukcesem frekwencyjnym i zdobyły zainteresowanie mediów i branży.

Wartym wspomnienia jest, że przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne. Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy. Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy.

Forum bez barier – program imprezy

Podczas trzech dni wydarzeń i dyskusji, uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób tworzyć bardziej inkluzywne instytucje kultury. W progamie znalazły się m.in. następujące warsztaty i panele:

Jak tworzyć kino dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących?

„Audiodeskrypcja – co musisz wiedzieć?

Dostępność w branży filmowej w Wielkiej Brytanii

„Jak tworzyć kino dostępne dla osób z alternatywną motoryką?

Podczas imprezy odbędą się także dwa pokazy filmowe:

Pokaz filmu „Wilczyca” Marka Piestraka z 1982 roku z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej

„Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna z 1962 roku z autorską audiodeskrypcją Agnieszki Wolny-Hamkało.

Pełen program znajdziemy na oficjalnej stronie wydarzenia.

06.02.2024